Silnik pompy zasilany z falownika, a prąd rozruchu Ir ?

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne.
Pamiętaj!

Jesteś Elektrykiem? Powiedz nam o tym ustawiając w profilu pole ELEKTRYK na Tak - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki! Jeżeli dodatkowo aktywnie zabierasz głos w dyskusjach zapraszamy Cię do grupy Elektrycy, co pozwoli Ci na dostęp do dodatkowych zasobów - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie na forum Proszę się zalogować aby zobaczyć linki. Dyskusja na forach specjalistycznych wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
bezpiecznik123
Rozmówca
Rozmówca
ELEKTRYK: Tak

Silnik pompy zasilany z falownika, a prąd rozruchu Ir ?

Postautor: bezpiecznik123 » wt lip 19, 2016 8:33

Witam
Jaką wartość prądu rozruchu przyjąć dla silnika zasilanego z falownika ?
Jest to silnik Pn=250 kW, In=423A, Un=400V który napędza pompę wody.
Zastanawiam się nad wartością 1,5In lub 2In ?
Czy takie założenie jest słuszne, czy w ogóle nie takie ?

Oraz mam kolejne pytanie dotyczące prądu pobieranego przez silnik w czasie pracy. W jednym opracowaniu znalazłem coś takiego że prąd silnika jest większy niż prąd pobierany z sieci. Czy jest to prawda, bo moim zdaniem nie, i jest to źle wyjaśnione.

Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Trójfazowy tester zabezpieczeń elektroenergetycznych. Trzy prądy fazowe max: 3x40A lub 120A, 4 napiecia fazowe.Wyjątkowa oferta cenowa!
Wyjątkowa promocja
Sklep dla Elektryków

Simcode
Elektryk
Elektryk
ELEKTRYK: Nie podano

Re: Silnik pompy zasilany z falownika, a prąd rozruchu Ir ?

Postautor: Simcode » wt lip 19, 2016 14:02

bezpiecznik123 pisze:Zastanawiam się nad wartością 1,5In lub 2In

A dlaczego przyjąłeś takie parametry.
Co to jest za falownik , czy w DTR nic nie pisze na ten temat.

Andrzej19903
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: Andrzej19903 » śr lip 20, 2016 11:47

Pod linkiem Proszę się zalogować aby zobaczyć linki znajdziesz odpowiedz na postawione pytanie odnośnie prądu rozruchowego. Zgodnie z tym co tam podają to możesz przyjąć wartość tego prądu równą jedności. Ja osobiście w takich sytuacjach przyjmuje Ir=1,1*In

Awatar użytkownika
Matsu
Rozmówca
Rozmówca
Kontaktowanie:

Postautor: Matsu » ndz gru 04, 2016 21:49

Moim zdaniem ważna jest tu parametryzacja samego przekształtnika. Pomimo teori którą kolega wcześniej przedstawił istotny jest parametr prądu maksymalnego który może zostać przeniesiony w czasie rozruchu (a wiec tylko przez krótki czas) przez przekształtnik. Wielu producentów domyślnie podaje iż wartość ta jest ustawiona na np.150% ale to nie jest reguła. Trzeba zerknąć do dokumentacji co do tego parametru i maksymaknego czasu trwania tegoż prądu a także mieć pewność że np automatyk tego nie zmieni.
"Myślenie to najcięższa istniejąca praca i pewnie dlatego tak niewiele osób się za nie zabiera."

Ricco
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: Ricco » czw gru 29, 2016 20:21

Nie znam się , nie chce zaszkodzić lub doprowadzić do uszkodzenia falownika bo taki silnik wytrzyma wszystko .Opisuję co widziałem i co działa, trochę przy tym grzebałem , przerabiałem , na pewno , nie twierdzę że to jest wykonane prawidłowo bo sam znalazłem tam wiele błędów , wad projektowych i wykonawczych . Falownik to nie stycznik , nie musi wytrzymać -ile będzie chciał " pociągnąć " silnik . Ustawiony -" soft-start " nadzoruje prąd rozruchu , dla małych silników ok.15 kVA wpisuję fabryczny program , wybór w/g rodzaju startu . Dla 250 kVA można poświęcić trochę czasu . W jednej z Dolnośląskich ciepłowni po zmianach przemysłowych zmieniono silnik 250 kVA na 150 kVA , zastosowano falownik , - rozdzielnia , sieć zasilająca ( 25 lat ) " odetchnęły " .W okresie zimowym silnik pracuję na poziomie 75 kVA , w lecie , bez ogrzewania ok. 20 - 30 kVA .Po planowych rozłączeniach wynikających z letnich remontów lub po wyłączeniach awaryjnych , silniki startują na soft- starcie bez problemu .Zasilanie ciepłowni 2 X 850 kVA - 3x500 V , z lokalnej RO 20/05 , oświetlenie i biura 3x 0,4 kV z sieci miejskiej .Przy silnikach 55kVA ( trak kamienia , dysk - fi 6,4 metra ) , przekładnia pasowa 12 pasków " C" ,rozruch gwiazda, trójkąt , prąd rozruchu 105 - 130 A , mocno obciążony podczas cięcia czasami 95 A , moment przełączenia gwiazda /trójkąt dynamicznie sterowany z PLC na podstawie prądu silnika . Jeszcze raz , nie jest to wzór do naśladowania , działało i działa - wiadomo , prowizorki są najtrwalsze .

JacekH07
Elektryk
Elektryk

Postautor: JacekH07 » sob gru 31, 2016 20:22

Witam.
Proszę się zalogować aby zobaczyć linki tam jest wszystko pięknie opisane. Są nawet szkolenia na tematy związane z falownikami. Proszę też pamiętać że falownik to urządzenie wprowadzające do sieci odkształcenia i trzeba brać na to poprawkę przy wyznaczaniu przekroju przewodów zasilających. W zakładzie w którym pracowałem były silniki 160kW zasilane z falownika połączenie w trójkąt i problemu nie było. Przy maksymalnym obciążeniu momentami silnik pobierał 320A.
Co do prądów rozruchowych silnika badałem dla silnika 5, 5kW z rozruchem gwiazda trójkąt przy obciążeniu w postaci dwóch szajb na wale o łącznej wadze około 7kg. Prąd rozruchu 0-gwiazda wyniósł 25, 3A. Może to da jakieś wyobrażenie dla prądów rozruchowych. Piku prądowego podczas przełączania gwiazda trójkąt nie mierzyłem ale mogę to uczynić jak będę miał okazję.
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

Wróć do „Energoelektronika”