Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej.
Pamiętaj!

Jesteś Elektrykiem? Powiedz nam o tym ustawiając w profilu pole ELEKTRYK na Tak - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki! Jeżeli dodatkowo aktywnie zabierasz głos w dyskusjach zapraszamy Cię do grupy Elektrycy, co pozwoli Ci na dostęp do dodatkowych zasobów - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie na forum Proszę się zalogować aby zobaczyć linki. Dyskusja na forach specjalistycznych wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert
ELEKTRYK: Nie podano

Re: Migotanie światła, zniekształcenie napięcia

Postautor: gruhaa » czw cze 03, 2010 21:07

Ale to nie moje podstawy i nie moje wkładki. To majątek ZE i nie mam zamiaru cokolwiek w tym temacie robić. Zgłaszam każdy zanik napięcia i czekam na ich wpadkę. :lol:
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:
½ ⅓ ¼ ⅔ ¾ ⅛ ⅜ ⅝ ⅞ ² ³ Ω µ ± Φ Θ Δ № √ ∞ ≈ ≠ ∑ ∏ « » ≤ ≥ ÷ § Γ

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Trójfazowy tester zabezpieczeń elektroenergetycznych. Trzy prądy fazowe max: 3x40A lub 120A, 4 napiecia fazowe.Wyjątkowa oferta cenowa!
Wyjątkowa promocja
Sklep dla Elektryków

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
ELEKTRYK: Tak

Postautor: STANCA » ndz kwie 09, 2017 21:11

Witam kolegów
Temat kiedyś ciekawie się rozwijał, ale problem nie umarł. Podobne sytuacje dalej się zdarzają. Proszę kolegów, którzy zetknęli się z tym zjawiskiem o swoje uwagi.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca
ELEKTRYK: Tak

Postautor: Ramzes2 » ndz kwie 09, 2017 21:56

Skoro tak...

Kraków - Prądnik Czerwony. Sieć TN-C na bardzo starych drewnianych słupach.

Z moich obserwacji: przygasanie żarówki w godzinach roboczych jest tu całkiem normalne. Raz mi się zdarzyło że żarówka E27 75W w trakcie włączania dostała zwarcia i zaczął latać w środku kawałek szkła - ale to bardziej pasuje na wadę fabryczną żarówki + przepięcie w trakcie włączania przy zimnym żarniku - to tylko mój domysł.

Dosłownie wczoraj (chyba popołudniu), pralka automatyczna z sterownikiem na mikrokontrolerze (rodzaj procesora programowalnego) zaczęła wariować z naprzemiennym włączaniem i wyłączaniem grzałki - było słychać głośne stukanie jakby od styków i przygasanie światła - ale to mogło być wskutek awarii pralki oraz ewentualnie wskutek znacznego spadku napięcia w niewymienionej (jeszcze...) części instalacji - tego drugiego nawet nie sprawdzałem.

Historia sprzed parunastu lat w starej kamienicy z starawą instalacją: miałem włączonego kompa na "zwykłym" przedłużaczu i na nim też chciałem skorzystać z wiertarki wówczas dość dobrej firmy. Komp się "wieszał" zaraz po jej włączeniu. Po wyłączeniu kompa (Standard ATX to dwa zasilacze - jeden bardzo małej mocy do potrzymania zasilania części podzespołów, drugi o mocy co najmniej 200W) i wiercenia - sam się włączał. Jako że miałem sporo różnych zasilaczy ATX przeznaczonych na "dawców organów" to wylutowałem filtr EMI z jednego i wpakowałem do rączki wiertarki - w efekcie, problem całkowicie zanikł. Bez jakichkolwiek pomiarów przy tym.
SEP do 1kV + kontrolno-pomiarowe + pomiary eksploatacyjne + zabezpieczenia i automatyka (10.).
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

Wróć do „Jakość energii elektrycznej”