Jak podłączyć 2 wyłączniki podwójne schodowe do jednego żyrandola na 2 i 3 żarówki

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Pamiętaj!

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
gorzki
Czytelnik
Czytelnik
ELEKTRYK: Nie podano

Jak podłączyć 2 wyłączniki podwójne schodowe do jednego żyrandola na 2 i 3 żarówki

Postautor: gorzki » ndz sty 08, 2017 11:18

Witam.
Otóż jestem na etapie układania instalacji elektrycznej w domu i mam jeden problem w salonie. Brzmi ono: JAK PODŁĄCZYĆ 2 WYŁĄCZNIKI PODWÓJNE SCHODOWE DO JEDNEGO ŻYRANDOLA ABY ON ZAŁĄCZAŁ NP. 2ŻARÓWKI I 3 ŻARÓWKI?? Jakimi przewodami połączyć między wyłącznikami i jaki przewód położyć od wyłącznika do wypustu (żyrandola) czy trzeba np. wyprowadzać przewody od obu wyłączników do żyrandola? Proszę o pomoc bo utknąłem w martwym punkcie. Pozdrawiam Michał

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Trójfazowy tester zabezpieczeń elektroenergetycznych. Trzy prądy fazowe max: 3x40A lub 120A, 4 napiecia fazowe.Wyjątkowa oferta cenowa!
Wyjątkowa promocja
Sklep dla Elektryków

rykpat
Elektryk
Elektryk
ELEKTRYK: Tak

Re: jak podłączyć 2 wyłączniki podwójne schodowe do jednego żyrandola na 2 i 3 żarówki

Postautor: rykpat » ndz sty 08, 2017 11:49

Chodzi ci o to żeby w dwóch miejscach można było zapalić i zgasić 2 żarówki naraz w żyrandolu albo 3 żarówki naraz tak?

No to sprawa jest następująca:
Między podwójnymi schodowymi musisz położyć 5x1,5mmm2, a od wyłącznika, tam gdzie będzie zasilanie, poprowadź przewód 4x1,5 do żyrandola.

Reszta to kwestia połączenia w żyrandolu. Trzeba tak później spiąć, wspólne N, PE i osobno L1 na 2 żarówki, i L2 na 3 żarówki (ale osobne nie te same co do L1)
Ostatnio zmieniony ndz sty 08, 2017 15:13 przez rykpat, łącznie zmieniany 1 raz.

gorzki
Czytelnik
Czytelnik

Re: jak podłączyć 2 wyłączniki podwójne schodowe do jednego żyrandola na 2 i 3 żarówki

Postautor: gorzki » ndz sty 08, 2017 12:49

własnie oto mi chodzi aby obydwoma wyłącznikami włączać i wyłączać 2 lub 3 zarówki,

domsat
Elektryk
Elektryk

Postautor: domsat » ndz sty 08, 2017 21:56

Do kol. rykpat - autor tematu nie jest elektrykiem i Ty udzielając info (zresztą mylnej) takiej osobie odbierasz chleb przedstawicielom naszej branży.

rykpat
Elektryk
Elektryk

Postautor: rykpat » ndz sty 08, 2017 22:53

domsat pisze:Do kol. rykpat - autor tematu nie jest elektrykiem i Ty udzielając info (zresztą mylnej) takiej osobie odbierasz chleb przedstawicielom naszej branży.

Mylnej? No to słucham rozwiązania szanownego pana w takim razie.

Odbieram chleb naszej branży? Po coś jest ten dział, żeby nie elektryk coś mógł zrobić sam. Twoim zdaniem powinienem w ogóle nie udzielać odpowiedzi? Położenie przewodów do schodowych to tak nie bezpieczna i odpowiedzialna praca, iż kolega pytający ma wzywać wykwalifikowanego elektryka?

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Postautor: STANCA » pn sty 09, 2017 8:27

rykpat pisze:
domsat pisze:Do kol. rykpat - autor tematu nie jest elektrykiem i Ty udzielając info (zresztą mylnej) takiej osobie odbierasz chleb przedstawicielom naszej branży.

(...)
Po coś jest ten dział, żeby nie elektryk coś mógł zrobić sam.
(...)

Nie, ten dział powstał by ludzie spoza branży trafiali jedynie do tego forum.

Admin ostrzega;
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!

Skąd takie przekonanie, że pytający nawet tę prostą czynność bez znajomości problemów wykona prawidłowo?
Tak koledzy, położenie przewodu wpływa na wszelkie bezpieczeństwo obiektu, mieszkańców, oraz innych instalacji i tu potrzebna jest znajomość odpowiednich norm.

Polecam podobną sytuację;
http://ise.pl/forum/nie-jestem-elektryk ... ik#p142044..

pozdrawiam
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

rykpat
Elektryk
Elektryk

Postautor: rykpat » pn sty 09, 2017 9:37

To po co ktoś tu ma w ogóle przychodzić, skoro i tak nie dostanie porady, albo dostanie odpowiedź: Wezwij elektryka.

Skoro nie chcecie takich sytuacji na forum, to proszę wprowadzić akceptację pierwszych kilku postów i odrzucać takie tematy.

W tym momencie proszę jeszcze powiedzieć Koledze @gorzki, iż nie dostanie odpowiedzi, bo nie jest elektrykiem i zagraża społeczeństwu.

Nie mam pewności, że zrobi on poprawnie instalację, jednak on prosi o poradę, o poradę. Więc to takie straszne odpowiedzieć jak to powinno być zrobione, poradzić?

Ludzie na tym forum już od dłuższego czasu zrobili się jacyś tacy, byle tylko skrytykować innego.
Ostatnio był temat o pomiarach w domu, to niektórzy chcieli wymiany rozdzielnicy bo jest metalowa, a inni przeniesienia, a jeszcze komuś nie pasowało, bo nie ma rezerwy. Nie da się dogodzić każdemu. Zawsze coś będzie komuś nie pasowało.

@domsat, nadal czekam na wyjaśnienie, dlaczego udzieliłem mylnej odpowiedzi
Ostatnio zmieniony pn sty 09, 2017 14:53 przez rykpat, łącznie zmieniany 1 raz.

mortharius
Elektryk
Elektryk

Postautor: mortharius » pn sty 09, 2017 10:41

chłop i tak zrobi to sam więc lepiej z fachowym nadzorem. A jak nie on to przyjdzie malarz i to zrobi.

A wracając do tematu ja zawsze schodowe i krzyżowe odradzam lepiej na dzwonkowym łączniku tylko koszty rosną za przekaźnik.

domsat
Elektryk
Elektryk

Re: Jak podłączyć 2 wyłączniki podwójne schodowe do jednego żyrandola na 2 i 3 żarówki

Postautor: domsat » wt sty 10, 2017 22:05

Do kol. rykpat - dlaczego mylna rada ? Raczej powinno być nieprawidłowa. Otóż w poście wyżej jest propozycja wykorzystania pk bistabilnych i to jest obecnie najlepsze rozwiązanie i Ty jej nie przedstawiłeś. Dalej nic nie napisałeś o liczbie żył z łącznika do puszki PO, a puszka może być 1 albo 2. Jak 2 puszki PO to wystarczą 4 żyły. Nic tak nie rozwiązuje problemu jak narysowanie schematu, więc należało się poświęcić i go stworzyć. Oszczędziło by to czasu autorowi na wyszukiwarkę. A jak z kolorystyką żył. Znów będzie, że niebieska i ż/o robią za "powrotne".
Autor tematu zadał go też na forum Muratora:
http://forum.muratordom.pl/showthread.p ... -3-żarówki..
Tam bryluje nasz kol. Elapiotr (ta działalność to osobny temat) i są tam nawet schematy i info o doprowadzeniu żyły PE do łącznika domowego ??? Może ten łącznik ma być przemysłowy :lol: W salonie w wersji Industrial IP44 to nawet byłby niezły design.
Jak widać sprawa nie jest prosta; oj trudna ta elektryka. Ja nad łącznikami schodowymi sporo się nagłowiłem, a było to w VII kl. SP, i nie było wtedy Internetu.
A czy "pomagać" - to jest właśnie ten osobny temat.
Dla mnie takie "pomaganie " to jest strata czasu i zabieranie chleba nam elektrykom !

rykpat
Elektryk
Elektryk

Re: Jak podłączyć 2 wyłączniki podwójne schodowe do jednego żyrandola na 2 i 3 żarówki

Postautor: rykpat » wt sty 10, 2017 22:56

@domsat - Brak mi słów do ciebie. Autor się pytał jakie ma położyć przewody to mu odpowiedziałem. Według ciebie moja odpowiedź jest nieprawidłowa bo nie przedstawiłem propozycji z przekaźnikiem bistabilnym? To raczej nie pełna odpowiedź, ale dobra! Takie to super rozwiązanie? Najtańsze? Najprostsze? Na pewno? przekaźnik i 4 klawisze dzwonkowe, albo dwa podwójne dzwonkowe? taki jesteś pewny? Skoro autor nie wie jakie ma położyć przewody, to ty mu jeszcze chcesz pchać przekaźnik do dalszego kombinowania. Brawo!
Teraz napisz do kolegi który pomagał na Murator i powiedz mu że jego rozwiązanie jest niepełne zaznaczam niepełne bo nie podał możliwości zastosowania przekaźnika.
Sam też jesteś nie lepszy. Napisałeś na początku, że rozwiązanie jest złe i zabieram ci pracę. Cała twoja wypowiedź.

Napisałem o ilości żył między schodowymi (Sprawa autora co sobie kupi za przewód, są takie które mają wszystkie żyły czarne, jego sprawa) jak i również ile ma być żył z schodowego do lampy. Dodałem też, że ma to iść z tej samej puszki do której dochodzi zasilanie.
Autor pytał się jakie ma położyć przewody, a nie jak wygląda schemat.

"Dla mnie takie "pomaganie " to jest strata czasu i zabieranie chleba nam elektrykom !"
Dla ciebie kolego wszystko to strata czasu i ostatnie twoje posty zaczynają się tylko od " A kto pyta? elektryk? bo jak nie to ja nic nie powiem!"

Zabieranie chleba elektrykom, no cóż, chyba nie ma pan zleceń, skoro tak pana boli prosta pomoc.

I Tak ma wyglądać forum elektryków ? Pan elektryk nikomu nie pomoże, bo pytający to nie elektryk. Nie dziwię się że autor poszedł na inne forum.

Wróć do „Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę”