Kilka pytań - nowo budowany dom

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Pamiętaj!

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
wujekbaniu
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 16
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 19:38
ELEKTRYK: Nie podano

Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: wujekbaniu » czw kwie 20, 2017 0:10

Witam
Jestem przed zakupem instalacji elektrycznej do nowo budowanego domu i wyborem elektryka. Rozmawiałem z 3 fachowcami i mam coraz większe wątpliwości.
Chciałbym prosić o Waszą opinię na ten temat (a kij namieszam w sobie w głowie jeszcze bardziej :D)

Przyłącze 3f 12,5 KW (w przyszłości pewnie 15-17kW, bo dojdzie garaż doposażony)
Żadnych ogrzewaczy wody na prąd, oświetlenie led, kuchenka gazowa (w przyszłości może płyta indukcyjna).

Od skrzynki do domu jest 35m, zgodnie z projektem mam poprowadzić przewód pod ziemią do wyłącznika p.poż na elewacji i do rozdzielnicy w domu.

1. Przewód 5x10mm2 elektryk pierwszy i drugi/ aluminimum 5x25mm2 elektryk trzeci/ miedziany 5x16mm2 mój pomysł - od każdego elektryka słyszałem ale po co.
2. W projekcie mm przewody NUM-J wszyscy trzej elektrycy zgodnie - Kładź YDYp gniazdka 2,5 oświetlenie 1,5 (jeden twierdzi że jak gniazdko w sypialni gdzie tylko lampka to 1,5 starczy)
3. PE ze skrzynki energetyki podłącz przez szynę wyrównawcza z uziomem fundamentowym (mam erbetkę w kotłowni), piecem i wyprowadź erbetkę do szpilki przed domem, a do odgromówki zrób otok plus pomiary. NIE ŁĄCZ uziomu z odgromem bo jak walnie i pójdzie w fundamenty to ława w kosmos - teoria wykonawcy, elektryków i w sumie mnie tym przekonali

Moje obawy:
Dałbym 5x10 mm2 tak jak większość twierdzi, tylko czy nie będę miał spadków napięcia na końcowym gniazdku ? (10mm2 do tablicy i do najdalszego gniazdka 15-20m instalacji wewnątrz domu.) Z rozdzielni w domu będzie szedl 5x(nie wiem ile bo to dalsze plany nie pytałem elektryka) do garażu, ja dałbym 5x10mm2 ale to tak na czuja, pewnie powinien być 5x4?
Czy na 100% nie łączyć odgromu z uziomem ? Niby mówią wszyscy że nie, ale jednak w projekcie ktoś podpisał się pod tym, że tak ...
Czy oby na pewno mogę zmienić num-j na ydyp ?
Czy dobrym rozwiązaniem jest wyłącznik izolacyjny (jakoś tak się nazywa) jako główny potem nie dawać głównej różnicówki tylko dzielić na obwody np światło z 1x różnicówką 2p i 2-3 x b10 na 2-3 obwody 1,5mm2
łazienka z różnicówką 2p b16
kuchnia z różnicówką swoją i gniazdka w pokojach swoją
A różnicówki 4p nie dzielić na obwody 1 f bo jak się zepsuje to napięcie na neutralnym ? (w jaki sposób? nie rozumiem tego...)
Czy kable powinny być prowadzone pod tynkiem i odchodzić do puszkogniazdek czy w peszlach w narożniku pod posadzką i odbijac na gniazdka?
No i wisienka
Hager Legrand Schiedler czy jakoś tak, zielony taki ?
Wiem na pewno, że nie bemko, bo gówno, że legrand to teraz nowy jakiś (to każdy mowił)
każdy ma oczywiście swoje rabaty gdzieś tam a ceny wyższe niż na portalu aukcyjnym :D
Ech... HELP!Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Trójfazowy tester zabezpieczeń elektroenergetycznych. Trzy prądy fazowe max: 3x40A lub 120A, 4 napiecia fazowe.Wyjątkowa oferta cenowa!
Wyjątkowa promocja
Sklep dla Elektryków
 

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 214
Rejestracja: wt gru 27, 2016 23:25
Lokalizacja: Kraków
ELEKTRYK: Tak

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: Ramzes2 » czw kwie 20, 2017 0:40

wujekbaniu pisze:portalu aukcyjnym


Przewody i osprzęt instalacji nie tylko zapewnia Ci zasilanie, ale ma zapewniać pewien rozsądny poziom bezpieczeństwa. Więc nie radzę kupować od jakiegoś Kowalskiego z portalu aukcyjnego xyz, czy sprowadzać z chin bo 6 razy taniej. Popatrz lepiej co i za ile mają najbliższe hurtownie - tu również bym nie brał, patrząc tylko i wyłącznie na cenę - bo z samymi tylko przewodami "idzie się zdziwić".

Aluminium w praktyce to proszenie się o kłopoty, już lepiej mieć nieco przygasające światło, ale z spełnieniem warunków SWZ (IPZ).

WLZ przy tej odległości i 10mm2 to proszenie się o kłopot w postaci znacznych spadków i trudności z utrzymaniem właściwej IPZ - przez co finalnie może Cię wyjść drożej i gorzej, bo będziesz jechał z 4mm2 albo więcej do gniazdek bo (w wystarczającym skrócie) impedancja się sumuje - lepiej mieć niższą na start. Z drugiej strony, większa rezystancja, pozwoli na lepsze działanie ochronników - ale tym bym się za bardzo nie kierował.

No i upewniaj się co robi/robią i jak, bo pewne rzeczy ciężko odwrócić. Czasami "poprawki" i naprawy wymagają niszczenia świeżo pomalowanych/opłytkowanych ścian. Na szybko radząc, postaraj się aby zostawili Ci około 30% wolego miejsca w każdej rozdzielnicy.
SEP do 1kV + kontrolno-pomiarowe + pomiary eksploatacyjne + zabezpieczenia i automatyka (10.).
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

rykpat
Elektryk
Elektryk
Posty: 114
Rejestracja: pt gru 23, 2016 21:19
ELEKTRYK: Tak

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: rykpat » czw kwie 20, 2017 7:07

Ramzes2, podzielam twoją opinię o kablu zasilającym. Ja dałbym 16mm2, ale jest na forum jeden elektryk który "położyłby 90m kabla 10mm2 i się pod tym podpisał" ( napisałem w cudzysłowie, bo na forum była dyskusja na ten temat).


http://ise.pl/forum/nie-jestem-elektryk ... osci-19179..

Co do osprzętu w tablicy to ja np. jadę na EATONIE dlatego że to zawsze mam w hurtowni. Zadbaj też o to żeby cała rozdzielnica była na osprzęcie jednego producenta a nie 10 innych bo to bardzo źle wygląda....

marcin225
Elektryk
Elektryk
Posty: 143
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...
ELEKTRYK: Nie podano

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: marcin225 » czw kwie 20, 2017 8:14

wujekbaniu pisze: NIE ŁĄCZ uziomu z odgromem bo jak walnie i pójdzie w fundamenty to ława w kosmos - teoria wykonawcy, elektryków i w sumie mnie tym przekonaliNo co za bzdury. Poczytaj chociażby opracowania dr Musiała czy firmy Dehn o uziomach fundamentowych.
Robić uziom fundamentowy i dodatkowo otok dla odgromówki... to chyba tylko jakiś wyjątkowo łapczywy elektryk może wymyślić. Wiadomo będzie wykop, rzuci bednarkę na otok i skasuje za prawie żadną robotę.
Rób wg projektu :)

Aha i nie słuchaj jakiś bzdur kolegów żeby dawać 16 mm2 przy 30 metrach zasilania chyba że masz nadto pieniędzy to rzuć 240 mm2 wtedy parametry będą wzorcowe :D
Moje ulubione zdanie elektryków " Ja dałbym..." :D niczym zazwyczaj nie podparte.

wujekbaniu
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 16
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 19:38
ELEKTRYK: Nie podano

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: wujekbaniu » czw kwie 20, 2017 8:40

O co chodzi z tym aluminium? Że proszenie się o kłopoty, dziwi mnie to trochę bo ŻE w ziemi do granicy doprowadził kabel aluminiowy właśnie.
Co do Bednarki to zastanawia mnie dlaczego wykonawca stanu surowego tak powiedział... Żadnego interesu w tym nie miał, a jeden elektryk stwierdził że Bednarke zakopać mogę sobie sam (starszy facet) a on pomiary porobi przy okazji zakładania instalacji w domu.
Taki był bardziej na "daj Pan tu kable takie a takie, zostaw zapas niech wystają" no i w sumie najtańszy.
Kable na portalu aukcyjnym szukam telefonika w/g zalecenia jednego z elektryków. Na inne firmy nie patrzę bo nic mi nie mówią :/

JacekH07
Elektryk
Elektryk
Posty: 289
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16
ELEKTRYK: Tak

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: JacekH07 » czw kwie 20, 2017 9:17

Co do doboru przekroju kabla zasilającego to aby cokolwiek na ten temat mówić należy wykonać pomiar impedancji pętli zwarcia (L-N lub L-PEN) w przyłączu i wtedy można sprawdzić czy będzie spełniony warunek SWZ. Inaczej nic się nie da powiedzieć. Znając wartości prądów zwarciowych dopiero można mówić o doborze zabezpieczeń. Jak będą wątpliwości skonsultować z projektantem.

Co do przekroju przewodów: gniazda 2,5mmw oświetlenie 1,5mm2 standardowo. Oczywiście zabezpieczenia dobrane do przekroju przewodów a nie B16 na przewodzie 1,5mm2 czy podobne kwiatki.

W ochronie odgromowej i przeciwprzepięciowej podstawa to ekwipotencjalizacja. Z zgrozo coraz częściej spotykam wykonywanie osobnych uziemień roboczych i odgromowych w domkach. Raz udało mi się przestrzec klienta przed tym. Mówię ludziom że jak ktoś składa taką propozycję to niech od razu mówią gdzie jest furtka.

Uziom fundamentowy ale może być też parafundamentowy zależy od sposobu wykonania izolacji fundamentów. (opisane przez dra Musiała "Uziomy fundamentowe i parafundamentowe") Połączenia spawane a nie skręcane drutem wiązałkowym!

Kolejna sprawa: ochrona przeciwprzepięciowa - jest obowiązkowa a nie ma tu żadnej wzmianki. I tu uwaga: zabezpieczone muszą być wszystkie instalacje wchodzące do budynku a nie tylko elektryczna. Oczywiście ograniczniki przepięć muszą być odpowiednie a nie "B+C" warystorowy.

Dobrze przemyśleć co będzie zainstalowane w przyszłości. Można już położyć przewody które zostaną schowane w zaślepionych puszkach i będzie można je w przyszłości wykorzystać. Oczywiście w takiej sytuacji w rozdzielnicy zostawiamy odpowiednią rezerwę - standardowo to 20% ale można więcej jak będzie większa rozbudowa.
Nie stosować trójfazowych RCD do zabezpieczania obwodów jednofazowych. Jak N ulegnie przerwaniu to będzie po odbiornikach jednofazowych przyłączonych to obwodów zabezpieczonych tym RCD (dostaną zasilanie 400V).

Instalacje niskoprądowe nie mogą być układane razem z instalacjami elektrycznymi ze względu na generowanie zakłóceń. Od elementów instalacji odgromowej muszą być zachowane odpowiednie odstępy separujące.
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 692
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie
ELEKTRYK: Tak

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: electrics » czw kwie 20, 2017 9:43

Drogi wujkubaniu. Jeśli nie masz wykonawcy z polecenia, tylko szukasz z ogłoszenia, jednocześnie dokształcając się na tym forum, to sukces murowany. Elektryk z doświadczeniem, jeśli tylko będzie chciał, zawsze ma możliwość oszukać Ciebie tak, że nawet nie będziesz o tym wiedział. Jak tak czytam co chcesz zrobić, to ręce mi opadają, a jak czytam co doradzają Ramzes i rykpat, to opadają mi jeszcze bardziej. Jedynie młody Kolega Jacek pisze w miarę sensownie, ale to tylko dlatego, że nie ma jeszcze doświadczenia w pracy z klientem, jest pełen energii i myśli, że cały rynek elektroinstalacyjny funkcjonuje według Polskich Norm i Prawa Energetycznego. Jedynie zdrowym rozsądkiem wykazał się Kolega Marcin, który ma pojęcie o robocie.
Moja rada wujkubaniu dla Ciebie:
Poszukaj sobie elektryka wśród znajomych, lub znajomych znajomych, takiego z polecenia, który działa już na rynku kilka lat, dogadaj z nim cenę i nie próbuj mu pomagać, ani przeszkadzać, bo nie ma nic gorszego niż klient który zadaje głupie pytania i chce być mądrzejszy od muratora. Nie mówię oczywiście o sugestiach związanych z lokalizacją punktów elektrycznych nawet w trakcie realizacji. Oczywiście bez przesady... Jeśli zaś będziesz kierował się radami forumowiczów i może jeszcze sam robił, wówczas porażka gwarantowana na 100%.
Pozdrawiam.

wujekbaniu
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 16
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 19:38
ELEKTRYK: Nie podano

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: wujekbaniu » czw kwie 20, 2017 9:46

No to wiem już dlaczego wykonawca oponuje przed podpinaniem odgromu do fundamentu :)
w czasie budowy nie było prądu (agregat) i nie mieli spawarki więc prawdopodobnie bednarka w kotłowni została przykręcona drucikiem do fundamentu.

Czyli powinienem wyjść nią z kotłowi w ziemi na zewnątrz, zrobić otok i dospawać wszystko w jedną całość ? W kotłowni jeden koniec przykręcony z szyną wyrównawczą drugi w "fundamencie" trzeci w ziemi z otokiem ?

W projekcie jest odprowadzenie zwodów odrgomówki w 2 narożnikach, jak się domyślam to powinno być połączone z otokowym uziomem, nigdy na osobnych szpilkach dla każdego zwodu ?

Elektryk coś tam chciał mierzyć przy okazji, chodziło o oporność chyba bo mówił o omach. (przy otoku)

"wykonywanie osobnych uziemień roboczych i odgromowych w domkach" - dlaczego to złe? Bo nadal nie rozumiem, przy założeniu że jedna i druga instalacja ma zadowalające omy ?

JacekH07
Elektryk
Elektryk
Posty: 289
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16
ELEKTRYK: Tak

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: JacekH07 » czw kwie 20, 2017 10:07

Informacja do kolegi Electrics

Doświadczenie z klientem mam wprawdzie małe ale nie jest tak źle. Wolę mieć mniej zleceń niż potem problemy. Ja większość prac dostałem z polecenia. Zasad o których tu piszę stosuję w rozmowach z klientami na co dzień. Do mnie idą ci którzy wiedzą czego chcą a nie ci którzy chcą byle działało.
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

wujekbaniu
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 16
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 19:38
ELEKTRYK: Nie podano

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: wujekbaniu » czw kwie 20, 2017 10:07

electrics pisze:Poszukaj sobie elektryka wśród znajomych, lub znajomych znajomych, takiego z polecenia, który działa już na rynku kilka lat

Elektryk 1.
Robił instalacje u nas w firmie, oraz w warsztacie obok. Polecił mi go szef i kolega z warsztatu. Ma uprawnień full jakieś nadzory odbiory itp. W zawodzie z tego co mówił 15 lat.
Nic nie mierzył, wybrał w ciemno 5x10mm2. Nie zwraca uwagi na kolejność podłączania faz bo jak się silnik będzie źle kręcił to sobie zmienicie. Fan legranda i alkocholu.

Elektryk 2.
Robił instalacje na całej wsi, pracował dla gminy, wykonywał uziomy na kościele, stacji benzynowej od miesiąca jest na emeryturo rencie przez co jest bardziej dostępny. Polecił mi go kierownik oraz sąsiad.
Uważa, że olać warunki dajmu 4x25 aluminium, a na co mi miedziany. Piąta żyła też nie potrzebna bo mam sobie zmostkowac N koło domu z uziomem i dać to jako swój własny uziom a nie ciągnąć od energetyki. Chyba że moją bednarkę dospawam do ich bednarki. Jak chcę miedziany to 10 mm2 starczy, 16mm2 to pieniądze w błoto. Nic nie mierzył.
Odgromu by nie robił wcale, ale jak chcę mieć ubezpieczony dom to musze bo się dopieprzą i wtedy mam sobie wkopać bednarkę i on pomierzy czy są OMY. Jak będzie słabo to trzeba walić szpile aż bedzie dobrze. Podłączyć do fundamentu też mogę, ale piorum idzie tam gdzie mu łatwiej. Jak będzie mu łatwiej iść w fundament a z fundamentu nie będzie miał gdzie to go rozpieprzy.
Do gniazdek dałby mi kable 1,5mm2 bo teraz wszystko energooszczędne jest. Na bezpiecznikach 10A
Różnicówka jedna na cały dom bo bez sensu kłaść więcej.

Elektryk 3
Kuzyn żony, mieszka na drugim końcu Polski, czasem go pytam o jakieś tam pierdoły.
Uważa, że próżniówki są zbędne i mam je zdemontować po odbiorze bo się będę wkurzał, a kabel 5x10mm2 starczy. Twierdzi, że grubsze przewody nie wejdą w rozdzielnie na granicy działek (grubsze niż 16mm2) więc aluminium odpada, niszczeje z czasem i jest bez sensu. Tych 12,5 kw i tak nie będę w/g niego zwiększał bo 15 to małe firmy potrzebują.

Żaden nie potrafi mi powiedzieć czy te 12,5KW jest na jedną fazę czy na 3 na raz?

Mam ogranicznik w skrzynce ZE 3x25A czyli po mojemu 25A *230V = 5750W
Podsumowując, mam wrażenie, że jako inwestor muszę się habilitować z każdej dziedziny. Biorąc elektryka od znajomych kogo bym nie wybrał to przyjdzie drugi i powie, że spaprana robota. Wszyscy są z dużym doświadczeniem masą uprawnień polecani znani itp. NIE SZUKAM FACHOWCÓW W OGŁOSZENIACH, uważam, że zwykle jak się ktoś ogłasza to nie ma roboty.

btw. jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy. Od rozdzielni w domu będzie przewód pod ziemią do zasilania pompy w studni. Nie wiem jeszcze czy jednofazowej czy trzyfazowej, bo co studniarz to opinia. Tak czy inaczej będzie to do 80-90 m od domu (licząc z głębokością studni) przy pompie pewnie koło 1-2 kW. Nie wiem jaki to może wpływ na przewód zasilający dom-granica działki.


Wróć do „Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości