Kilka pytań - nowo budowany dom

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Pamiętaj!

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
JacekH07
Elektryk
Elektryk
ELEKTRYK: Tak

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: JacekH07 » pt kwie 21, 2017 10:21

SWZ to samoczynne wyłączenie zasilania. Musi być zapewnione wyłączenie zwarcia w wymaganym czasie.
Elektryk powinien wykonać pomiar impedancji pętli zwarcia w przyłączu za licznikiem. Na tej podstawie można obliczyć spodziewaną wartość impedancji pętli zwarcia na końcu kabla zasilającego czyli w rozdzielnicy. Należy wykonać pomiar impedancji pętli zwarcia L-N lub L-PEN (dla wszystkich trzech faz, przyjąć najgorszy wynik za punkt odniesienia; wyniki powinny być maksymalnie zbliżone do siebie)
Mając te dane można obliczyć maksymalną spodziewaną wartość impedancji pętli zwarcia dla najbardziej oddalonego punktu w domu. Wtedy będzie też możliwe dobranie odpowiedniego przekroju przewodu do pompy w studni.
Oczywiście to jest kwestia ochrony przeciwporażeniowej. Jest jeszcze dobór ze względu na spadki napięcia, wytrzymałość zwarciową, nagrzewanie prądem przeciążeniowym. To wszystko trzeba uwzględnić.
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Trójfazowy tester zabezpieczeń elektroenergetycznych. Trzy prądy fazowe max: 3x40A lub 120A, 4 napiecia fazowe.Wyjątkowa oferta cenowa!
Wyjątkowa promocja
Sklep dla Elektryków

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: electrics » pt kwie 21, 2017 10:53

Taaak...
Gdybym był zupełnym laikiem, to bym uznał z całą pewnością, że w świetle tego, co tu Kolega Jacek przytacza, to instalacja elektryczna w domku o powierzchni 64m2 jest nie do zrobienia bez wykonania wcześniejszych pomiarów przedwstępnych, bardzo drogim miernikiem, przez fachowca z górnej półki. A co, jeśli pomiar IPZ nie wyjdzie? A czy może nie wyjść pomiar IPZ na zasilaniu budynku? Położysz do gniazd przewody 4mm2 lub więcej, czy też zmniejszysz zabezpieczenia na 10A lub 6A? W kwestii tego odprowadzenia ciepła przez piasek też chciałbym się czegoś dowiedzieć?

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: Ramzes2 » pt kwie 21, 2017 11:00

To samo już napisałem, tylko w innych słowach. Widać na forum wśród inwestorów panuje moda na 10mm2 niezależnie od odległości. Pogratulować. ze nie wspomnę o spadkach - nic tak nie drażni jak przygaszające oświetlenie i nieprawidłowo pracujące urządzenia wskutek ciągłych zmian napięcia.
SEP do 1kV + kontrolno-pomiarowe + pomiary eksploatacyjne + zabezpieczenia i automatyka (10.).
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: electrics » pt kwie 21, 2017 11:54

Kolego Ramzes, napisałeś już tyle wszystkiego, że tylko pozazdrościć weny twórczej. Gdyby jeszcze coś z tego wynikało, to by było super. Kilka razy próbowałem zrozumieć o co chodzi, ale chyba jednak nie umiem czytać ze zrozumieniem Twoich postów.

arlix
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: arlix » pt kwie 21, 2017 12:04

Mnie też ten piasek ciekawi.....
Też puszczam przewody w wylewkach, ale styropianu to już nie układam...
Jeszcze nie widziałem żeby goście od styropianu przewody piaskiem obsypywali. ... A jak bym coś takiego im zasugerował to pewnie by mnie do ..... odesłali. ....
A tak z ciekawości- jak się ilość tego piasku oblicza?

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk
Elektryk
ELEKTRYK: Nie podano

Postautor: elmontjs » pt kwie 21, 2017 12:12

Ramzes2 pisze:IPZ to składowa rezystancji i impedancji.
a co to za wynalazek kol. Ramzes? :D
Człowiek uczy się całe życie i ...

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: Ramzes2 » pt kwie 21, 2017 12:47

Napisałem dla laika, aby cokolwiek z tego zrozumiał. Po drugie, po co mam się rozpisywać, jak wtedy całość przeczytają tylko inny stali "krzykacze" na forum aby mieć o co się droczyć?

Tak się składa, że początki mojej kariery to między innymi obsługa laików "technologicznych" przy pomocy CRM i telefonu (obsługa awarii po stronie klienta i po stronie sieci) - przy czym miałem niezliczoną ilość szkoleń w tym zawodzie na koszt pewnej korporacji której nazwy nie wymienię, ale każdy ją zna - nie wspominając o zyskanym doświadczeniu. Chce ktoś zrobić kolejny offtop w tym właśnie temacie?
SEP do 1kV + kontrolno-pomiarowe + pomiary eksploatacyjne + zabezpieczenia i automatyka (10.).
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

JacekH07
Elektryk
Elektryk

Postautor: JacekH07 » pt kwie 21, 2017 13:22

[url]http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2758620.html [url] tu jest na temat piasku i styropianie o którym wspominałem.

Co do pomiarów IPZ przedwstępnych lepiej wiedzieć co się robi niż potem mieć niespodziankę. przy wymianie zabezpieczeń przedlicznikowych czy doprowadzaniu zasilania do obiektu obok to dla mnie rzecz normalna. Lepiej mieć pewność niż potem problemy że za mały przekrój żył.
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: Ramzes2 » pt kwie 21, 2017 13:49

Obciążalność przewodów idzie obliczyć/przesymulować dla każdego jednego przypadku, tylko pytanie jaki w tym jest sens?

Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Tabela na stronie 10.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk
Elektryk
ELEKTRYK: Nie podano

Postautor: elmontjs » pt kwie 21, 2017 14:44

Ramzes2 pisze:Obciążalność przewodów idzie obliczyć/przesymulować dla każdego jednego przypadku, tylko pytanie jaki w tym jest sens?
A dobór przekrojów przewodów dla zachowania warunków ochrony przeciwporażeniowej też kol. odczyta z tabel ?

elmontjs pisze:Ramzes2 pisze:
IPZ to składowa rezystancji i impedancji.
a co to za wynalazek kol. Ramzes?

Ramzes2 pisze:Napisałem dla laika, aby cokolwiek z tego zrozumiał
Laik w ogóle nie wie co to impedancja a kol. jak już chce ekspercko pisać, to nie mów, że impedancja to składowa rezystanji i impedancji - czytają to młodzi adepci zawodu, którzy potem utrwalą sobie takie bzdury , bo na forum fachowcy tak powiedzieli!
Człowiek uczy się całe życie i ...

Wróć do „Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę”