Zasilanie rozdzielnic medycznych w szpitalu

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Pamiętaj!

Jesteś Elektrykiem? Powiedz nam o tym ustawiając w profilu pole ELEKTRYK na Tak - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki! Jeżeli dodatkowo aktywnie zabierasz głos w dyskusjach zapraszamy Cię do grupy Elektrycy, co pozwoli Ci na dostęp do dodatkowych zasobów - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie na forum Proszę się zalogować aby zobaczyć linki. Dyskusja na forach specjalistycznych wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Topik79
Rozmówca
Rozmówca
ELEKTRYK: Tak

Zasilanie rozdzielnic medycznych w szpitalu

Postautor: Topik79 » wt sty 10, 2017 20:04

Witam
Jestem nowy - to mój pierwszy post.

Mam pytanie czy do rozdzielnic medycznych posiadających sekcja TN-S i IT wyposażonych w układ SZR można doprowadzić zwykłe kable czy jakieś specjalnie -
np niepalne?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Trójfazowy tester zabezpieczeń elektroenergetycznych. Trzy prądy fazowe max: 3x40A lub 120A, 4 napiecia fazowe.Wyjątkowa oferta cenowa!
Wyjątkowa promocja
Sklep dla Elektryków

domsat
Elektryk
Elektryk
ELEKTRYK: Nie podano

Re: Zasilanie rozdzielnic medycznych w szpitalu

Postautor: domsat » wt sty 10, 2017 22:22

Kto pyta ? Uczeń, wykonawca czy projektant ? A może pracownik dz. technicznego szpitala ?

Topik79
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: Topik79 » śr sty 11, 2017 2:53

asystent projektanta, czy ma to znaczenie dla treści odpowiedzi?

Andrzej19903
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: Andrzej19903 » śr sty 11, 2017 7:50

Do zasilania układów IT jak i do urządzeń zasilanych z tych układów doprowadzasz "zwykłe" przewody. Nie ma potrzeby stosowania niepalnych kabli do tego typu urządzeń.

Topik79
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: Topik79 » śr sty 11, 2017 8:08

A czy do samej rozdzielnicy wlz-ety mają być zwykłe.
Chodzi mi czy takie rozdzielnice trzeba traktować jak instalacje bezpieczeństwa (norma PN HD 60364-5-56).

Instella
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: Instella » śr sty 11, 2017 10:42

Zwykłe , chyba że przewody zasilające przechodzą przez różne strefy pożarowe , wtedy casem stosuje się niepalne .

Szczerze mówiąc z doświadczenia , a robimy tylko szpitale od 20 lat , różnie z tym w praktyce bywa , najczęściej jednak kable są zwykłe .

Maggor
Czytelnik
Czytelnik

Postautor: Maggor » pt sty 13, 2017 13:18

Jestem elektrykiem. Od 35 lat pracuję w szpitalu - przewody zwykłe, żadnych "udziwnień" i staraj się nie wynaleźć koła.

domsat
Elektryk
Elektryk

Postautor: domsat » sob sty 14, 2017 12:21

Informacja o statusie zawodowym pytającego jest znacznym ułatwieniem komunikacji interpersonalnej. Rozdzielnice "medyczne" czyli zasilające obwody na salach operacyjnych, OIOM-ach itp. pomieszczeniach są w układzie IT i najczęściej z SZR. Kabel zasilania podstawowego to YKY lub odpowiednik podłączony do RG tak jak kable rozdzielnic "niemedycznych" czyli sale chorych, gabinety itp. Kabel zasilania rezerwowego powinien być niepalny np. NHXH-J podłączony do tandemu ZSE-UPS. Chodzi o to, aby w razie pożaru można było do momentu ewakuacji chorych korzystać z zasilania urządzeń podtrzymujących funkcje życiowe. Niestety to teoria do projektu, w praktyce oba kable są często zwykłe.
Odnośnie wypowiedzi elektryka szpitalnego od 35 lat - potwierdza to moje spostrzeżenia odnośnie poziomu i stylu ich pracy, a mam sporo doświadczeń na tym polu. Np. wyłączona kaseta sygnalizacji doziemień w IT, dlaczego ? - bo piszczała = sygnalizowała pierwsze zwarcie. Inny OIOM w b.dużym szpitalu - brak w/w kasety. Od początku istnienia placówki ! Przewód do niej leżał zwinięty pod sufitem. Zauważyłem to natychmiast, a elektrycy szpitalni przez kilka lat nie zrobili tego. Mógłbym więcej wymieniać.
O bezpieczeństwie zasilania w obiektach medycznych można dowiedzieć się uczestnicząc w konferencjach na ten temat. Ostatnia była kilka miesięcy temu w moim mieście.
W Internecie jest też sporo projektów instalacji elektrycznych w szpitalach. Mogą być wzorem. Czy to tak trudno skorzystać z tego źródła ?

Instella
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: Instella » ndz sty 15, 2017 17:01

Zasilanie z UPS robi się jako podstawę .

Ps. O ciekawych sytuacjach w szpitalach można by gadać godzinami , ale ostatnio miałem dziwną akcje, w dużym szpitalu na oddziale inkubatorów robiłem przegląd rozdzielni IT , kaseta sygnalizacyjną była zaklejona szmatą i schowana za szafką bo piszczała , w historii alarmów odczytałem powtarzające się cyklicznie doziemienia jednego obwodu , okazało się ze pielęgniarki robiły sobie kawę zepsutym przedłużaczem podłączonym do obwodu inkubatora . Zatkało mnie .

domsat
Elektryk
Elektryk

Postautor: domsat » pn sty 16, 2017 19:10

Tak - kol. Instella ma rację, że UPS włącza się w zasilanie podstawowe.

Wróć do „Normy, przepisy, prawo”