Zmiana normy sprawdzeń (odbiorczych) PN-HD 60364-6:2008

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Pamiętaj!

Jesteś Elektrykiem? Powiedz nam o tym ustawiając w profilu pole ELEKTRYK na Tak - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki! Jeżeli dodatkowo aktywnie zabierasz głos w dyskusjach zapraszamy Cię do grupy Elektrycy, co pozwoli Ci na dostęp do dodatkowych zasobów - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie na forum Proszę się zalogować aby zobaczyć linki. Dyskusja na forach specjalistycznych wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
pit84
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 40
Rejestracja: sob maja 29, 2010 22:11
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
ELEKTRYK: Tak

Re: Zmiana normy sprawdzeń (odbiorczych) PN-HD 60364-6:2008

Postautor: pit84 » pn sty 09, 2017 21:33

poczekajmy do przetłumaczenia :); art. 5 ust. 4 ustawy o normalizacji: "Polskie Normy mogą być powoływane w przepisach prawnych po ich opublikowaniu w języku polskim. "

na konferencjach z tematyki pomiarów elektrycznych słyszałem podzielone zdania czy doczekamy się przetłumaczenia...



Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Trójfazowy tester zabezpieczeń elektroenergetycznych. Trzy prądy fazowe max: 3x40A lub 120A, 4 napiecia fazowe.Wyjątkowa oferta cenowa!
Wyjątkowa promocja
Sklep dla Elektryków
 

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk
Elektryk
Posty: 400
Rejestracja: pn mar 03, 2008 22:24
Lokalizacja: Suwałki
ELEKTRYK: Tak

Re: Zmiana normy sprawdzeń (odbiorczych) PN-HD 60364-6:2008

Postautor: e-sparks » wt sty 10, 2017 8:29

pit84 pisze:poczekajmy do przetłumaczenia
Niewiele tam trzeba tłumaczyć. Zmianie uległa numeracja całych działów normy i co za tym idzie jej poszczególnych punktów.
Niewielkie zmiany w jednym, czy dwóch punktach przeredagowanych na nowo.
Najważniejsze dla pomiarowca jest dodanie w załączniku G (5 stron) listy elementów podlegających ocenie wizualnej, czyli oględzinom. Taką listę należy dołączyć do protokołu przed wynikami pomiarów elektrycznych.
Pozdrawiam, Wiesław

janbrz
Elektryk
Elektryk
Posty: 223
Rejestracja: śr lip 19, 2006 16:43
Lokalizacja: Płock
ELEKTRYK: Nie podano

Re: Zmiana normy sprawdzeń (odbiorczych) PN-HD 60364-6:2008

Postautor: janbrz » wt sty 10, 2017 8:57

Wymagania obecnie wcielają inspektorzy na budowach.
Więc się uczymy.
Nowa aktualizacja dotyczy przecież nowych obiektów, a z tymi nie ma większych problemów.

A co może PKN?
Jak jest nowy cenelec to drukują nową okładkę i publikują.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
piotrg1967
Elektryk
Elektryk
Posty: 272
Rejestracja: ndz lut 12, 2006 20:26
Lokalizacja: Węgorzewo
ELEKTRYK: Nie podano
Kontaktowanie:

Re: Zmiana normy sprawdzeń (odbiorczych) PN-HD 60364-6:2008

Postautor: piotrg1967 » wt sty 10, 2017 20:37

Języka angielskiego się uczę ale norm nieprzetłumaczonych na polski stosował nie będę !!!
Niech te "leśne dziadki" z PKN zaczną poprawnie tłumaczyć normy to wtedy będzie inna rozmowa, w POLSKIM języku.
"Ceń słowa! Każde może być twoim ostatnim."
S.J. Lec

Simcode
Elektryk
Elektryk
Posty: 1520
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49
ELEKTRYK: Nie podano

Re: Zmiana normy sprawdzeń (odbiorczych) PN-HD 60364-6:2008

Postautor: Simcode » śr sty 11, 2017 15:05

pit84 pisze:; art. 5 ust. 4 ustawy o normalizacji: "Polskie Normy mogą być powoływane w przepisach prawnych po ich opublikowaniu w języku polskim. "


A skąd u kolegi takie wieści . Cytat .
Art. 5. 1. Polska Norma jest normą krajową, przyjętą w drodze konsensu i zatwierdzoną przez krajową jednostkę normalizacyjną, powszechnie dostępną, oznaczoną – na zasadzie wyłączności – symbolem PN.
2. Polska Norma może być wprowadzeniem normy europejskiej lub międzynarodowej. Wprowadzenie to może nastąpić w języku oryginału.
piotrg1967 pisze:Języka angielskiego się uczę ale norm nieprzetłumaczonych na polski stosował nie będę !!!

I tu kolega robi błąd .
piotrg1967 pisze:Nowa aktualizacja dotyczy przecież nowych obiektów,

Nieprawda , norma nie dotyczy obiektów tylko metody sprawdzania, a ta się zmieniła .
Temat był już poruszany na naszym forum .

Awatar użytkownika
piotrg1967
Elektryk
Elektryk
Posty: 272
Rejestracja: ndz lut 12, 2006 20:26
Lokalizacja: Węgorzewo
ELEKTRYK: Nie podano
Kontaktowanie:

Re: Zmiana normy sprawdzeń (odbiorczych) PN-HD 60364-6:2008

Postautor: piotrg1967 » śr sty 11, 2017 18:59

Simcode pisze:Art. 5. 1. Polska Norma jest normą krajową, przyjętą w drodze konsensu i zatwierdzoną przez krajową jednostkę normalizacyjną, powszechnie dostępną, oznaczoną – na zasadzie wyłączności – symbolem PN.

"powszechnie dostępną" !!!!!!
Jak Norma wydana w języku np angielskim jest powszechnie dostępna i do tego jeszcze sprzedawana za niemałe pieniądze !
Wiem, że temat był wielokrotnie wałkowany na forum ale taki tok myślenia zahacza o granice absurdu !
Jak zwykły elektryk , tylko po szkole średniej lub zawodowej, może znać biegle język angielski w zakresie technicznym, elektrycznym ?
Koledzy, trochę zdrowego rozsądku !

Simcode pisze:piotrg1967 pisze:
Języka angielskiego się uczę ale norm nieprzetłumaczonych na polski stosował nie będę !!!

I tu kolega robi błąd .

Nie robię błędu tylko mam zdrowy rozsądek i będę się stosował do aktów prawnych i normalizacyjnych wydanych WYŁĄCZNIE w moim ojczystym języku.
A co by było gdyby ustawy i rozporządzenia do nich, które dostosowują nasze prawo do wymagań unijnych były wydawane w języku angielskim?
Przecież nawet instrukcja obsługi młotka sprowadzonego z Chin ma być w języku polskim !
I to tyle na ten temat.
"Ceń słowa! Każde może być twoim ostatnim."
S.J. Lec


Wróć do „Normy, przepisy, prawo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości