Instalacja pioruchronowa - jakie wymogi odnośnie montażu?

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Pamiętaj!

Jesteś Elektrykiem? Powiedz nam o tym ustawiając w profilu pole ELEKTRYK na Tak - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki! Jeżeli dodatkowo aktywnie zabierasz głos w dyskusjach zapraszamy Cię do grupy Elektrycy, co pozwoli Ci na dostęp do dodatkowych zasobów - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie na forum Proszę się zalogować aby zobaczyć linki. Dyskusja na forach specjalistycznych wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
ELEKTRYK: Tak

Re: Instalacja pioruchronowa - jakie wymogi odnośnie montażu?

Postautor: wojciech59 » śr sty 11, 2017 19:48

Witam ,
co prawda stary wątek ,
ale zastanowił mnie przypadek spustoszeń po tym potężnym władowaniu w czasie burzy i stratach opisanych powyżej przez kolegę "ppeisjw ".
Mam dom drewniany na wsi zbudowany 20 lat temu, dach pokryty blacho-dachówką, instalacji odgromowej nie ma, zabezpieczeń przeciwprzepięciowych w tablicy rozdzielczej też nie ma ( a nawet gdybym chciał je dołożyć to już nie ma na nie miejsca).
Instalacja typu TN-S , uziom bednarkowy przy złączu kablowym w ulicy ok 15m od domu. Innych uziomów przy domu nie ma.
Instalacja CO i CWU zasilana z 3-fazowych ogrzewaczy przepływowych KOSPEL. Rurki rozprowadzające PVC, ale :
- wanna metalowa
- natrysk bez brodzika (na terakocie)
- baterie metalowe
Burze w ostatnich latach co raz bardziej intensywne, a do tego pioruny ściąga pobliskie jezioro (ok 300m).
Co się może stać w przypadku sytuacji (w końcu prawdopodobnej) opisanej przez kol. "ppeisjwas" jak poleci kilka kV przez instalację pracujących ogrzewaczy , a ktoś akurat będzie pod prysznicem lub w wannie .
Ostatnio rozmawiałem z producentem tych ogrzewaczy KOSPEL i usłyszałem :
- grzałki są izolowane od przepływającej wody tlenkiem magnezu
- ich izolację mierzymy do 1kV (tylko).
Podejrzewam , że wielu sąsiadów ma podobną sytuację .
Może najwyższa pora coś z tym zrobić ?
Pozdr

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Trójfazowy tester zabezpieczeń elektroenergetycznych. Trzy prądy fazowe max: 3x40A lub 120A, 4 napiecia fazowe.Wyjątkowa oferta cenowa!
Wyjątkowa promocja
Sklep dla Elektryków

Simcode
Elektryk
Elektryk
ELEKTRYK: Nie podano

Postautor: Simcode » śr sty 11, 2017 21:22

wojciech59 pisze:co prawda stary wątek ,

To dlaczego nie założyłeś nowego.
wojciech59 pisze:Mam dom drewniany na wsi zbudowany 20 lat temu, dach pokryty blacho-dachówką, instalacji odgromowej nie ma,

Pytanie pierwsze czy musi być.
wojciech59 pisze:Burze w ostatnich latach co raz bardziej intensywne, a do tego pioruny ściąga pobliskie jezioro (ok 300m).

Jeśli to wszystko dzieje się w najbliższym sąsiedztwie to na pewno warto wykonać instalację .
wojciech59 pisze:Może najwyższa pora coś z tym zrobić ?

Oczywiście że może jest pora, ale twoje rozterki rozstrzygnie jedynie odpowiedni projektant takich instalacji .
Wykonanie takowej bez projektu nie będzie wart funta kłaków.

wojciech59
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: wojciech59 » śr sty 11, 2017 22:36

Witam,
sam wiesz jak to z dzisiejszymi projektantami jest, a o wykonawcach "tzw. elektrykach " już nie wspomnę , przerabiałem to niedawno.
W końcu jestem starej daty inżynierem elektrykiem , co prawda nie praktykującym w ostatnich latach ściśle i wykonawczo w tej branży , ale myślę , że sobie poradzę sam. Przecież podstawy Elektrotechniki się nie zmieniły przez ostatnie 30 lat , a z aktualnymi normami i trendami już jestem prawie na bieżąco dzięki m.in. tego FORUM.
Już wiem, że na pewno znajdę miejsce w rozdzielnicy na ochronniki p-przepięciowe.Niedawno odświeżyłem swoje uprawnienia Ei D i myślę , że nie będzie tak źle.
Jeśli zaś chodzi o instalację odgromową to mam mieszane uczucia , bo w końcu chałupa drewniana i nie wysoka (8m) , wokół 20m drzewa, dach co prawda blaszany , ale ma daleko do potencjału ziemi bo rynny z tworzywa, no ale komin murowany jest - ale jeszcze się dokształcę w tej kwestii .
Bardziej natomiast mi chodziło o tą część wątku :
"Co się może stać w przypadku sytuacji (w końcu prawdopodobnej) opisanej przez kol. "ppeisjwas" jak poleci kilka kV przez instalację pracujących ogrzewaczy , a ktoś akurat będzie pod prysznicem lub w wannie .
Ostatnio rozmawiałem z producentem tych ogrzewaczy KOSPEL i usłyszałem :
- grzałki są izolowane od przepływającej wody tlenkiem magnezu
- ich izolację mierzymy do 1kV (tylko)."

Pozdr

JacekH07
Elektryk
Elektryk

Postautor: JacekH07 » czw sty 12, 2017 20:53

Podstawą bezpiecznej instalacji odgromowej jest ekwipotencjalizacja. Pojawienie się napięcia na urzadzeniach może być skutkiem np. przeskoku iskrowego który moze powstać przy nieprawidłowo wykonanej instalacji odgromowej czy wyrównawczej. Do porażenia może dojść także przypadku wnikniecia prądu piorunowego do budynku. O tym pisze profesor Sowa. Na stronie internetowej firmy DEHN też są ciekawe rzeczy i warto poczytać. Modne ostatnimi czasy wykonywanie uziemienia instalacji odgromowych domków jednorodzinnych za pomocą czterech niezależnych szpilek i piątej od uziemienia roboczego to tylko proszenie się o kłopoty...
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

Wróć do „Ochrona odgromowa i przepięciowa”