Relacja ze szkolenia/seminarium w siedzibie firmy DEHN+SÖHNE

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Pamiętaj!

Jesteś Elektrykiem? Powiedz nam o tym ustawiając w profilu pole ELEKTRYK na Tak - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki! Jeżeli dodatkowo aktywnie zabierasz głos w dyskusjach zapraszamy Cię do grupy Elektrycy, co pozwoli Ci na dostęp do dodatkowych zasobów - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie na forum Proszę się zalogować aby zobaczyć linki. Dyskusja na forach specjalistycznych wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5297
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce
ELEKTRYK: Tak

Relacja ze szkolenia/seminarium w siedzibie firmy DEHN+SÖHNE

Postautor: STANCA » wt maja 29, 2012 20:26

W dniach 9-11 maja w centrali rodzinnej firmy DEHN+SÖHNE w Neumarkt (Niemcy) odbyło się szkolenie dla zaproszonych z Polski elektryków oraz projektantów branży elektrycznej. W seminarium wyjazdowym uczestniczyło kilku kolegów z naszego forum.

Opiekunem grupy był doradca techniczny DEHN na rejon zachodniej Polski mgr. inż. Andrzej Białorusow.

Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Wygodnym autobusem zostaliśmy zawiezieni do Neumark, gdzie w zakładowej sali konferencyjnej odbywało się szkolenie. Z ramienia firmy DEHN+SÖHNE prowadzili je; Dipl.-Ing. Thomas Smatloch - kierownik międzynarodowego działu sprzedaży we wschodniej Europie i Rosji, tłumaczył na język polski i wyjaśniał mgr inż. Krzysztof Wincencik dyrektor techniczny DEHN POLSKA, który w czasie całego pobytu również opiekował się naszą grupą. Był też bezcennym źródłem informacji technicznych "z pierwszej ręki". Duża część materiałów była przygotowana w języku polskim. Całość szkolenia nawiązywała do obowiązujących norm PN-EN 62305-...

Mieliśmy okazję prześledzenia rozwoju firmy DEHN+SÖHNE, jak z małej firmy przez lata przerodziła się w zakład o światowej renomie. Obecnie zakład zatrudnia około 1500 pracowników w kraju i za granicą. Trzon firmy stanowi biuro konstrukcyjne, w którym pracuje około 100 osób.

Zwiedzaliśmy tę część zakładu, gdzie produkowane są ochronniki przeciwprzepięciowe, elementy instalacji odgromowych oraz uziemiacze.

Mogliśmy zobaczyć jak zakład dba się o jakość produkcji. Wiele półproduktów w rozwiniętym systemie kontroli międzyoperacyjnej sprawdzają zarówno ludzie jak i roboty. Każdy gotowy wyrób jest kontrolowany przed pakowaniem. Każdy ochronnik na stanowisku badawczym przechodzi próby pod napięciem udarowym. Wszystko to jest rejestrowane w centralnym systemie komputerowym. Zapewnienie najwyższej jakości produktów to priorytet firmy.

Na wielu stanowiskach pracownicy pracują w systemie akordowym, jednak co warte podkreślenia przy produkcji uziemiaczy i innych elementów związanych z bezpieczeństwem, tego systemu nie wprowadzono. Na tej linii produkcyjnej preferowany jest szczególny spokój i dokładność montażu, tu pośpiech nie jest wskazany.

Na koniec szkolenia i zwiedzania zakładu już byłem świadomy, że cena produktów tej firmy, jest jak najbardziej adekwatna do jakości.

Oglądając w produkcji nowoczesne ochronniki bezwydmuchowe, wspominałem młodym kolegom jak kiedyś przed wielu laty w atestowanych skrzynkach z przykrywką na sprężynach umieszczałem ochronniki z wydmuchem. Po zadziałaniu gazy podnosiły pokrywę, która pod działaniem sprężyn opadała.

W ramach pobytu mieliśmy rzadką okazję zapoznania się z testami prowadzonymi w laboratorium wysokich napięć, gdzie zademonstrowano nam (oczywiście z bezpiecznej odległości-przebywaliśmy w klatce Faradaya) jak wygląda badanie ochronników i potraktowanie udarem elementów elektrycznych (ochronnik + bezpiecznik). Na naszych oczach udar zniszczył całkowicie wyłącznik nadmiarowoprądowy.

Zwróciliśmy też uwagę na to, że przewody doprowadzające prąd do ochronników i zabezpieczających je bezpieczników na stanowisku badawczym były trwale mocowane. W czasie udaru występują bowiem przy przepływie prądu duże siły dynamiczne, które mogą wyrwać przewód z zacisku. Wszystkie doświadczenia były dokładnie omawiane, a ze strony uczestników na bieżąco padały liczne pytania.

Omawialiśmy błędy, które często są popełniane przy projektowaniu i montażu elementów w rozdzielniach. Porównano też ochronniki konkurencji, które nie zawsze spełniają deklarowane parametry. Pokazano na co zwracać uwagę przy wyborze producenta. Bywa, że informacja (dane techniczne) konkurencji jest niepełna i częściowo przemilczana tam gdzie elementy nie mogą spełniać warunków normy.

Kolejnym tematem wykładu było: Analiza ryzyka na przykładzie budynku firmy DEHN+SÖHNE zgodnie z PN-EN 62305-...

Firma posiada programy dla projektantów i instalatorów służące do zarządzania ryzykiem szkód piorunowych i do obliczeń: wysokości iglic, odstępów izolacyjnych oraz obliczeń i sprawdzania wymaganej długości uziomów.

W sali wykładowej omówiono szczegóły instalacji odgromowej, którą następnie mogliśmy oglądać na dachu jednej z hal. Jest tam wiele przykładów ochrony odgromowej i zastosowanych różnych elementów instalacji. W wielu przypadkach użyte zostały wysokonapięciowe przewody HVI w celu eliminacji przeskoków iskrowych - izolowany LPS. Tam także zadawaliśmy wiele pytań, na które pan Krzysztof Wincencik chętnie i wyczerpująco odpowiadał.

Polecam artykuły:
Proszę się zalogować aby zobaczyć linki, oraz
Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Będąc na dachu hali również na konkretnym przykładzie zobaczyliśmy jak należy zabezpieczać instalacje paneli fotowoltaicznych.
Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Oprócz wykładów i zajęć w laboratorium firma DEHN+SÖHNE przygotowała nam niespodziankę-kolację w ogródku stylowej restauracji w zabytkowym bawarskim miasteczku Berching. Pobyt tam upłynął nam w bardzo miłej gościnnej atmosferze. Pan Krzysztof Wincencik znawca nie tylko ochrony odgromowej pomagał nam w wyborze regionalnych specjałów.

W czasie całej trasy do Neumarkt wzdłuż autostrady wybudowane były liczne instalacje farm wiatrowych. Niektóre z nich miały średnicę wiatraka około 100m. Było też dużo powierzchni z panelami fotowoltaicznymi zabudowanymi na gruncie, oraz instalacjami na powierzchniach dachowych. Nawet dach starej stodoły był zagospodarowany. Widać jak ogromna ilość energii ekolologicznej pozyskiwana jest z wiatru i słońca.

W ostatnim dniu przed wyjazdem zwiedzaliśmy z przewodnikiem starówkę Norymbergii wraz z jej zabytkami. Przewodniczka była zdumiona, jak oglądaliśmy też elementy instalacji odgromowych.
Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Podsumowując-bardzo interesujące szkolenie i wycieczka. Zapomniałem dodać na koniec, że piwo w Bawarii też mają bardzo dobre.

Stanisław
PS: Relacja fotograficzna w naszej Proszę się zalogować aby zobaczyć linkiPost autor: sklep dla Elektryków » teraz

Trójfazowy tester zabezpieczeń elektroenergetycznych. Trzy prądy fazowe max: 3x40A lub 120A, 4 napiecia fazowe.Wyjątkowa oferta cenowa!
Wyjątkowa promocja
Sklep dla Elektryków
 

Wieslaw-Radom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 355
Rejestracja: ndz mar 11, 2007 18:04
Lokalizacja: Radom
ELEKTRYK: Nie podano

Re: Relacja ze szkolenia/seminarium w siedzibie firmy DEHN+SÖHNE

Postautor: Wieslaw-Radom » czw maja 31, 2012 14:52

Kiedy następne szkolenie ? Gdzie była zbiórka ? W stolicy ???
Ostatnio zmieniony pt cze 01, 2012 12:47 przez STANCA, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wyjazd był z Wrocławia, resztę pewnie wiedzą regionalni doradcy techniczni.

melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1901
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza
ELEKTRYK: Nie podano

Re: Relacja ze szkolenia/seminarium w siedzibie firmy DEHN+SÖHNE

Postautor: melon » ndz cze 10, 2012 17:59

A jak się tam załapałeś Stanca ?
To znaczy jaki jest koszt takiego szkolenia i jak się zapisać na ten wyjazd.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5297
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce
ELEKTRYK: Tak

Re: Relacja ze szkolenia/seminarium w siedzibie firmy DEHN+SÖHNE

Postautor: STANCA » ndz cze 10, 2012 18:18

Odp. dla kol. melon;

Uczestniczyłem w styczniu w seminarium tej firmy w Spale, gdzie poinformowano nas o takiej możliwości wyjazdu do centrali w Niemczech. Zaproszenia przyszły za jakiś czas.
Więcej można się dowiedzieć u regionalnego doradcy technicznego.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe


Wróć do „Ochrona odgromowa i przepięciowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości