A co z Ia dla RCD

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Pamiętaj!

Jesteś Elektrykiem? Powiedz nam o tym ustawiając w profilu pole ELEKTRYK na Tak - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki! Jeżeli dodatkowo aktywnie zabierasz głos w dyskusjach zapraszamy Cię do grupy Elektrycy, co pozwoli Ci na dostęp do dodatkowych zasobów - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie na forum Proszę się zalogować aby zobaczyć linki. Dyskusja na forach specjalistycznych wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
ELEKTRYK: Tak

A co z Ia dla RCD

Postautor: wojciech59 » ndz kwie 16, 2017 13:22

Witam,
wyliczając prąd Ia dla wyłączników nadmiarowo-prądowych sprawa jest prosta
Ia= k x In ( przy B k=5, przy C k=10 ...)

Nie mogę znaleźć w necie informacji jaki jest współcz. k dla RCD typu RCCB (bez wyzwałacza nadprądowego).

Pozdr

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Trójfazowy tester zabezpieczeń elektroenergetycznych. Trzy prądy fazowe max: 3x40A lub 120A, 4 napiecia fazowe.Wyjątkowa oferta cenowa!
Wyjątkowa promocja
Sklep dla Elektryków

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Re: A co z Ia dla RCD

Postautor: Ramzes2 » ndz kwie 16, 2017 14:20

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Chodzi Ci o "charakterystykę czasowo-prądową" prądu różnicowego w RCD, albo inaczej mówiąc, wykres stosunku prądu różnicowego do czasu wyłączenia?

Gdzieś mam na dysku takie wykresy, musiałbym poszukać...
SEP do 1kV + kontrolno-pomiarowe + pomiary eksploatacyjne + zabezpieczenia i automatyka (10.).
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

JacekH07
Elektryk
Elektryk

Postautor: JacekH07 » ndz kwie 16, 2017 14:39

wykres jest na tej stronie
Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Chyba że Koledze chodziło o coś innego. Mam pytanie: nie chodzi czasem o wartość prądu zadziałania RCD dla SWZ w układzie TT? Bo ją odczytuje się z wykresu. Dr Musiał pisze o tym w "Ochrona od porażeń w układach IT, TT, TN. Współdziałanie dwóch różnych układów w jednej instalacji"
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

wojciech59
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: wojciech59 » ndz kwie 16, 2017 15:03

Chodzi o wartość prądu zadziałania RCD dla SWZ , zakładając że prąd znamionowy RCD to 25A, a będący za RCD wył. nadm-prąd typu S B16 jest uszkodzony i nie zadziałał przy przeciążeniu tego obwodu (nie zwarciu)

Pozdr

JacekH07
Elektryk
Elektryk

Postautor: JacekH07 » ndz kwie 16, 2017 15:12

RCD nie działa na przeciążenia i zwarcia między przewodami czynnymi tylko na zwarcie doziemne lub z przewodem PE.
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: Ramzes2 » ndz kwie 16, 2017 15:14

Właśnie miałem pisać o tym:

Strona 10.

wojciech59 pisze:Chodzi o wartość prądu zadziałania RCD dla SWZ , zakładając że prąd znamionowy RCD to 25A, a będący za RCD wył. nadm-prąd typu S B16 jest uszkodzony i nie zadziałał przy przeciążeniu tego obwodu (nie zwarciu)

Bardzo kiepsko się dzisiaj czuję i nie chce mi się szukać, ale z pamięci (na ile dobrze pamiętam), RCD bez bloku nadprądowego musi "trzymać" do trójkrotności prądu dozwolonego prądu długotrwałego. Powyżej tego, wskutek niesymetryczności uzwojeń (L i N) przekładnika, RCD zostanie wyzwolone (na mój rozum, dodatkowy niewielki prąd różnicowy może to "przyśpieszyć", ale może i "zwolnić"). A czy będzie to przy 3x czy przy 10x to już inna bajka... W takiej sytuacji pozostaje jeszcze problem pt. możliwość sklejenia się styków - na ile to prawdopodobne to już kolejna kwestia.

Dlatego u mnie jakaś połowa obwodów ma po 3 eski w szereg. Z czego ta przedlicznikowa jak na razie reaguje tylko na zwarcia, których było aż dobre kilka w ciągu ostatniego +- pół roku... Proszę bez komentarza.

Inny sposób dodatkowej obrony przed taką ewentualnością podczas stosowania złączek z dźwignią pewnej firmy na W, to ustawienie tej złączki pionowo z przewodami od góry. Chyba można się łatwo domyśleć czemu tak.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 16, 2017 15:19 przez Ramzes2, łącznie zmieniany 1 raz.
SEP do 1kV + kontrolno-pomiarowe + pomiary eksploatacyjne + zabezpieczenia i automatyka (10.).
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

JacekH07
Elektryk
Elektryk

Postautor: JacekH07 » ndz kwie 16, 2017 15:19

Tu jest zasada działania wyłącznika różnicowoprądowego.

wojciech59
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: wojciech59 » ndz kwie 16, 2017 15:30

Ramzes2 pisze:Właśnie miałem pisać o tym:

Strona 10.

wojciech59 pisze:Chodzi o wartość prądu zadziałania RCD dla SWZ , zakładając że prąd znamionowy RCD to 25A, a będący za RCD wył. nadm-prąd typu S B16 jest uszkodzony i nie zadziałał przy przeciążeniu tego obwodu (nie zwarciu)

Bardzo kiepsko się dzisiaj czuję i nie chce mi się szukać, ale z pamięci (na ile dobrze pamiętam), RCD bez bloku nadprądowego musi "trzymać" do trójkrotności prądu dozwolonego prądu długotrwałego. Powyżej tego, wskutek niesymetryczności uzwojeń (L i N) przekładnika, RCD zostanie wyzwolone (na mój rozum, dodatkowy niewielki prąd różnicowy może to "przyśpieszyć", ale może i "zwolnić"). A czy będzie to przy 3x czy przy 10x to już inna bajka... W takiej sytuacji pozostaje jeszcze problem pt. możliwość sklejenia się styków - na ile to prawdopodobne to już kolejna kwestia.

Dlatego u mnie jakaś połowa obwodów ma po 3 eski w szereg. Z czego ta przedlicznikowa jak na razie reaguje tylko na zwarcia, których było aż dobre kilka w ciągu ostatniego +- pół roku... Proszę bez komentarza.

Inny sposób dodatkowej obrony przed taką ewentualnością podczas stosowania złączek z dźwignią pewnej firmy na W, to ustawienie tej złączki pionowo z przewodami od góry. Chyba można się łatwo domyśleć czemu tak.

Ja gdzieś czytałem o krotności 10x In.,
Przyjmując , że mamy C50A , RCD 25A i uszkodzony B16, ów obwód jest przeciążony i przez RCD płynie np 40A , w po dłuższym czasie się ugotuje a obwodu nie rozłączy

wojciech59
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: wojciech59 » ndz kwie 16, 2017 15:34

JacekH07 pisze:Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Tu jest zasada działania wyłącznika różnicowoprądowego.

Znam zasadę działania RCD .

Rozważamy hipotetyczny przypadek, ale chyba możliwy do wystąpienia

JacekH07
Elektryk
Elektryk

Postautor: JacekH07 » ndz kwie 16, 2017 16:16

W tej sytuacji powinno nastąpić wyłączenia przed zabezpieczenie przedlicznikowe. Nie może być tak żeby coś się ugotowało bo może dojść do pożaru.

Wróć do „Pomiary elektryczne”