Pomiary w pojazdach służby zdrowia

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Pamiętaj!

Jesteś Elektrykiem? Powiedz nam o tym ustawiając w profilu pole ELEKTRYK na Tak - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki! Jeżeli dodatkowo aktywnie zabierasz głos w dyskusjach zapraszamy Cię do grupy Elektrycy, co pozwoli Ci na dostęp do dodatkowych zasobów - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie na forum Proszę się zalogować aby zobaczyć linki. Dyskusja na forach specjalistycznych wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Awatar użytkownika
scss
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
ELEKTRYK: Nie podano
Kontaktowanie:

Pomiary w pojazdach służby zdrowia

Postautor: scss » czw sie 10, 2017 21:04

Witam!

Poszukuję aktu prawnego traktującego o pomiarach w pojazdach służby zdrowia, tj. karetki, ambulanse, itp. Pojazdy te są wyposażone w instalację elektryczną do 1KV. Zasilanie instalacji w pojeździe może być realizowane w dwojaki sposób: generator prądotwórczy lub z sieci zewnętrznej poprzez gniazdo 1 lub 3 faz. Jak traktować tego rodzaju pojazdy, bo raczej nie jako budynek ;-) , jakie czasosokresy badań przyjąć? Może ktoś się spotkał z takim problemem?
Czy można oprzeć się na normie: "Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 7-721: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Instalacje elektryczne w przyczepach kempingowych i pojazdach z przestrzenią mieszkalną"?
Pozdrawiam. Grzesiek

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Trójfazowy tester zabezpieczeń elektroenergetycznych. Trzy prądy fazowe max: 3x40A lub 120A, 4 napiecia fazowe.Wyjątkowa oferta cenowa!
Wyjątkowa promocja
Sklep dla Elektryków

Simcode
Elektryk
Elektryk

Re: Pomiary w pojazdach służby zdrowia

Postautor: Simcode » czw sie 10, 2017 21:38

Poszukaj w PN-EN 1789

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
ELEKTRYK: Tak

Postautor: STANCA » ndz sie 13, 2017 17:12

Simcode pisze:Poszukaj w PN-EN 1789

No cóż szukałem w podanej normie i nic nie znalazłem.

Prawda jest taka, w pojeździe są urządzenia medyczne różnych producentów i ci w swoich instrukcjach powinni wskazać metody i rodzaje badań.

Jest też taka norma PN-EN 62353:2015-02 dotycząca tego tematu.
Medyczne urządzenia elektryczne -- Badania okresowe oraz badania po naprawie medycznych urządzeń elektrycznych

Dodatkowo może się przydać PN-HD 60364-7-710:2012
Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 7-710: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Pomieszczenia medyczne

To raczej do zasilania pojazdów medycznych.

Tu też coś można znaleźć:
PN-EN 60601-1:2011/A1:2014-02
Medyczne urządzenia elektryczne -- Część 1: Wymagania ogólne dotyczące bezpieczeństwa podstawowego oraz funkcjonowania zasadniczego

W normie tej poprawiono wiele błędów i uzupełniono nowościami.
Dodam.
Sam pojazd po dostosowaniu do potrzeb medycznych jest certyfikowany.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Awatar użytkownika
scss
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Kontaktowanie:

Postautor: scss » ndz sie 13, 2017 20:17

Dziękuję ślicznie za pomoc.

Z normy PN-EN 62353:2015-02 podanej tu przez kolegę STANCA znalazłem jedną cenną uwagę:
"Badania instalacji elektrycznych, włącznie z SIECIĄ ZASILAJĄCĄ i towarzyszącym okablowaniem, w lokalizacjach medycznych zostały wyłączone z niniejszej normy. Takie badania obejmuje norma IEC 60364-7-710 lub odpowiedniki krajowe"

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam. Grzesiek

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk
Elektryk
ELEKTRYK: Tak

Postautor: elmontjs » śr sie 16, 2017 12:41

Myślę , że w tym wypadku do urządzeń medycznych zainstalowanych na pokładzie karetki ma zastosowanie norma wymieniona przez kol. Stanca, ale do części instalacji 230/400V odesłałbym do normy: PN-IEC 60364-7-717 z 2004r. ; nowsza PN HD 60364-7-717 z 2006 - niestety wersja angielskojęzyczna. Zakres tej normy odwołuje się m.in. do pojazdów służb medycznych.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Wróć do „Pomiary elektryczne”