Warunki przyłączeniowe z ZE a życie

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Pamiętaj!

Jesteś Elektrykiem? Powiedz nam o tym ustawiając w profilu pole ELEKTRYK na Tak - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki! Jeżeli dodatkowo aktywnie zabierasz głos w dyskusjach zapraszamy Cię do grupy Elektrycy, co pozwoli Ci na dostęp do dodatkowych zasobów - Proszę się zalogować aby zobaczyć linki

Nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie na forum Proszę się zalogować aby zobaczyć linki. Dyskusja na forach specjalistycznych wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
ELEKTRYK: Tak

Warunki przyłączeniowe z ZE a życie

Postautor: wojciech59 » pt kwie 21, 2017 13:06

Witam,
ZE napisał w warunkach przyłączenia domku, że w ZK z licznikiem w linii ogr. jest układ sieci TNC i w instalacji wewnętrznej należy zrobić rozdział PEN na PE i N oraz wykonać uziemienie .
No a jak to w życiu bywa, elektryk nie do końca się zastosował.
No i jak tu odebrać taką instalację ?
Załączniki
warunki-ze.jpg
warunki-ze.jpg (65.86 KiB) Przejrzano 628 razy

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Trójfazowy tester zabezpieczeń elektroenergetycznych. Trzy prądy fazowe max: 3x40A lub 120A, 4 napiecia fazowe.Wyjątkowa oferta cenowa!
Wyjątkowa promocja
Sklep dla Elektryków

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Re: Warunki przyłączeniowe z ZE a życie

Postautor: Ramzes2 » pt kwie 21, 2017 14:01

Jak się da to połączyć tą listwę PE (schemat) z PEN za licznikiem, i powinno z tego wyjść TN-C-S.
SEP do 1kV + kontrolno-pomiarowe + pomiary eksploatacyjne + zabezpieczenia i automatyka (10.).
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

wojciech59
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: wojciech59 » pt kwie 21, 2017 14:35

Ramzes2 pisze:Jak się da to połączyć tą listwę PE (schemat) z PEN za licznikiem, i powinno z tego wyjść TN-C-S.

Witam,
wiem, ale dlaczego elektrycy nie czytają Warunków ?
A klasycznie winno być jak niżej :
Załączniki
Winno być.jpg
Winno być.jpg (60.44 KiB) Przejrzano 616 razy

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: Ramzes2 » pt kwie 21, 2017 15:02

wojciech59 pisze:...elektrycy...

Zdarzało mi się wymieniać głowice i uszczelki w bateriach, przy liczniku wody i innych miejscach. Czy czyni to mnie hydraulikiem? Moim zdaniem nie.
SEP do 1kV + kontrolno-pomiarowe + pomiary eksploatacyjne + zabezpieczenia i automatyka (10.).
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: electrics » pt kwie 21, 2017 15:41

wojciech59 pisze:
Ramzes2 pisze:Jak się da to połączyć tą listwę PE (schemat) z PEN za licznikiem, i powinno z tego wyjść TN-C-S.

Witam,
wiem, ale dlaczego elektrycy nie czytają Warunków ?
A klasycznie winno być jak niżej :

Chce Kolega powiedzieć, że ten schemat jest poprawny???

Simcode
Elektryk
Elektryk
ELEKTRYK: Nie podano

Postautor: Simcode » pt kwie 21, 2017 16:55

Kolego która koncepcja jest prawidłowa twoja czy 2 rysunek kolegi Wojtka?

bezpiecznik123
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: bezpiecznik123 » pt kwie 21, 2017 17:04

Też nie wiem dlaczego ten rysunek jest prawidłowy ?

wojciech59 pisze:A klasycznie winno być jak niżej :

Także niech kolega go poprawi i zapoda poprawną wersję, zgodną ze sztuką i normami.

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: Ramzes2 » pt kwie 21, 2017 17:07

Simcode, czy koncepcja szukania sprzeczki na siłę jest zasadna? Boisz się o to rcd? Nie chce mi się szczegółowo analizować tych rysunków, mimo że są proste, aż za bardzo. Gdybym to zrobił i cokolwiek napisał, to znając życie na tym forum, pojawiły by się dywagacje że tak nie wolno, a zaraz znajdzie się jeszcze inna osoba z jeszcze innym zdaniem. Wystarczy mi w zupełności nerwów związanych z przedzwanianiem i szukaniem przewodów w praktyce, a jeszcze będę analizować schematy bo komuś wybitnie się nudzi. Jeszcze chwila a będziemy z dwóch jakicholwiek kresek tworzyć schemat, bo tak.

Jak autor będzie sobie chciał zrobić krzywdę robiąc samemu instalację to my nic z tym nie zrobimy.

bezpiecznik123
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: bezpiecznik123 » pt kwie 21, 2017 18:26

Ramzes2 pisze:Nie chce mi się szczegółowo analizować tych rysunków, mimo że są proste, aż za bardzo.

Tutaj chodzi i to żeby na tym forum podawać rozwiązania zgodnie z normami i przepisami, a to które zostało przedstawione ich nie spełnia.
Ramzes2 pisze:Boisz się o to rcd?

I nic tutaj RCD nie ma do rzeczy.

wojciech59
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: wojciech59 » pt kwie 21, 2017 19:04

Panowie wyluzujcie,
i cofnijcie się do 1-go postu.
Na max. ograniczonym fragmencie wejściowej instalacji chciałem tylko wywołać temat dlaczego elektrycy nie czytają wymogów ZE , a w domyśle czy to jest nagminne czy mały % z waszej praktyki .

W ZK ma układ TNC, zgodnie z warunkami powinien zrobić w rozdzielnicy TNC-S, wykonać uziom i całą resztę po bożemu.
A co zrobił - jakaś hybryda TT.
Gdyby zrobił TNC - wiadomo RCD wypada (stąd celowo na rysunku)
Nie ciągnijcie tego wątku w różnych kierunkach typu : a gdzie wyłącznik, a gdzie nadmiarówki, a gdzie przepięciówki a GSU itd ?
Nie o to tu chodzi
Pozdr

Wróć do „Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje”