wtorek, 22, styczeń 2013 09:20

Korzyści ze zmiany sprzedawcy energii w krajach UE

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Zmiana dostawcy energii elektrycznej daje mieszkańcom wielu krajów UE gigantyczne oszczędności – wynika z danych European Energy Markets Observatory (EEMO) firmy Capgemini. Ale nie w Polsce - alarmuje Dziennik Gazeta Prawna.

Zmieniając sprzedawcę energii w Szwecji można obniżyć roczne wydatki za nią o 36 proc., w Niemczech – o 21 proc., w Holandii o 19 proc., w Belgii o 18 proc., we Włoszech o 17 proc., a w Wielkiej Brytanii o 13 proc. – czytamy w Dziennik Gazeta Prawna.

W grupie państw, w których oszczędności w wyniku zmiany sprzedawcy energii są najmniejsze znalazła się Hiszpania (2 proc.), Portugalia (4 proc.) i Francja (5 proc.).

Szacuje się, że dzięki zmianie sprzedawcy energii w Polsce, gospodarstwo domowe może zmniejszyć płacone przez siebie rachunki o 20 do 80 zł rocznie. Jest to jednak znikoma kwota, biorąc pod uwagę, że średnie roczne opłaty z tytułu zakupu energii elektrycznej wynoszą 2–2,5 tys. zł – zauważa Dziennik Gazeta Prawna.

Efektem regulacji cen energii dla gospodarstw domowych w Polsce jest, że kosztuje ona 13,5 euro za 100 kWh, podczas gdy średnia europejska to 18,4 euro za 100 kWh.

Dziennik Gazeta Prawna zwraca jednak uwagę, że biorąc pod uwagę siłę nabywczą pieniądza, polskie gospodarstwa domowe płacą jedne z najwyższych rachunków za energię w Europie. Więcej kosztuje ona tylko na Cyprze, Węgrzech, Słowacji i w Niemczech.

Źródło: przegląd prasy, Dziennik Gazeta Prawna

Last modified on wtorek, 22, styczeń 2013 09:52
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie