Spośród 47 nadesłanych na Konkurs prac największe wrażenie na Jury zrobił uczeń Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych nr 3 w Warszawie - Michał Chełstowski z projektem „Quadrocopter”. Jury, w skład którego weszli przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej, Centrum Kształcenia Praktycznego, Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego oraz inicjatora przedsięwzięcia - firmy ELEKTROTIM S.A. zadecydowało również o przyznaniu 3 dodatkowych nagród oraz wyróżnień.
Najważniejszym punktem uroczystości było ogłoszenie nazwisk autorów zwycięskich i wyróżnionych prac, wręczenie nagród oraz prezentacja ich projektów w Galerii Pasjonatów. Podsumowania trwających od prawie sześciu miesięcy konkursowych zmagań dokonał Andrzej Diakun, Prezes Zarządu ELEKTROTIM S.A:
- Od I edycji „Elektryzującej Pasji” w 2007 roku zachęcamy młodzież do poświęcania czasu na rozwój własnych pasji. W niedalekiej przyszłości i przy odpowiednim wsparciu nabyte dzięki temu umiejętności, mogą pomóc jej w odniesieniu sukcesu zawodowego. Cieszymy się, że z roku na rok coraz więcej uczniów decyduje się podjąć inicjatywę i spróbować swoich sił w konkursowej rywalizacji. VI edycja po raz kolejny pokazała, jak wiele nieznanych talentów i wyjątkowych pasji czeka wciąż na odkrycie.
O tytuł Największego Pasjonata VI edycji „Elektryzującej Pasji” walczyło 59 uczniów, w tym 9 zespołów, z 16 szkół ponadgimnazjalnych z Legnicy, Wrocławia, Częstochowy, Warszawy, Kędzierzyna – Koźla, Wałbrzycha, Włocławka, Katowic, Gdyni i Przemyśla. Konkurs zrealizowano w dwóch etapach. W I etapie Jury musiało wybrać 10 najlepszych projektów spośród 47 prac, przedstawiających pasję z dowolnego obszaru zainteresowań (w odróżnieniu do wcześniejszych edycji, pasja nie musiała być powiązana z elektryką, elektroniką i automatyką).
Do II etapu zakwalifikowało się 10 finalistów, których prace wykazały najwięcej elementów racjonalizatorskich i nowatorskich, wysoki poziom redakcyjny, a osiągnięte efekty jego działań pozytywnie zaskoczyły Jury. W drugiej odsłonie konkursowych zmagań uczniowie mieli za zadanie zaprezentowanie swojego projektu na forum i przekonanie konkursowej komisji, że to właśnie ich pasja jest najbardziej elektryzująca.
Wyniki finału Konkursu trzymane były w ścisłej tajemnicy aż do samej Gali. Główna nagrodę przyznano Michałowi Chełstowskiemu z Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych nr 3 w Warszawie za projekt „Quadrocopter”. W swojej pracy uczeń połączył szeroką wiedzę nt. mechaniki i elektroniki z kreatywnym myśleniem. „Quadrocopter” działa na zasadzie helikoptera, różni się jednak od niego ilością wirników. Dzięki 4 mocnym silnikom, urządzenie może służyć jako transport pierwszej pomocy w niebezpiecznych warunkach. Jury doceniło pomysłowość autora, który przezwyciężając liczne problemy konstrukcyjne napotkane na swej drodze, stworzył ciekawy i niebanalny projekt.
II miejsce w konkursie Jury przyznało Tomaszowi Knapikowi z Zespołu Szkół nr 18 we Wrocławiu za projekt „Nie odrzucajmy lamp elektronowych – muzycy nadal ich potrzebują”. Zbudowany przez niego wzmacniacz to efekt długiej pracy i wielu wyrzeczeń, które zostały docenione podczas drugiej już próby sprawdzenia swoich sił w „Elektryzującej Pasji”. Duże wrażenie zrobiła na Jury nie tylko determinacja i konsekwencja ucznia w realizacji marzeń, ale również porywająca prezentacja możliwości wzmacniacza z profesjonalnym gitarzystą w duecie.
III nagrodę otrzymali ex aequo: Norbert Kowalczyk za projekt „Grafika komputerowa moją przyszłością” z Zespołu Szkół Elektroniczno-Mechanicznych w Legnicy oraz Hubert Bakalarski za „Wykrywacz wyładowań atmosferycznych” z Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku. Ich prace to dowód na to, że prawdziwa pasja i poświęcenie wolnego na realizację hobby, już w bardzo młodym wieku, może zaprocentować sukcesem.
Portal ISE.pl jest patronem medialnym konkursu "Elektryzująca pasja".
Źródło: Elektrotim