piątek, 28, luty 2014 10:47

Tesla Motors otworzy największą fabrykę akumulatorów na świecie

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

To ma być "gigafabryka" – zapowiedział założyciel Tesli, Elon Musk. Producent samochodów elektrycznych szuka lokalizacji i pieniędzy na budowę zakładu, który będzie produkował akumulatory do napędu swoich pojazdów

Tesla, podobnie jak inni producenci samochodów elektrycznych boryka się z problemem braku litowych baterii na rynku. Popyt na nie  jest ogromny, bo ten sam rodzaj zasilania stosowany jest także w wielu urządzeniach elektronicznych, m.in, w laptopach, tabletach, czy telefonach komórkowych.

Posiadanie własnych zakładów produkujących akumulatory pozwoli na obniżenie kosztów montażu i umasowienie produkcji. Według Elona Muska do 2020 roku Gigafactory ma produkować więcej baterii litowo-jonowych niż wynosiła ich cała światowa produkcja w 2013 roku.

Koszt inwestycji to co najmniej 1,6 miliarda dolarów, choć szacunki niektórych analityków mówią nawet o 2 mld lub wręcz 5 mld. 40 procent tej kwoty to inwestycja samego koncernu, a pozostałe 60 pochodzi od partnerów biznesowych. Wśród nich znalazła się firma Panasonic oraz prawdopodobnie Apple.

Kalifornijska firma planuje - dzięki budowie fabryki akumulatorów - zwiększenie produkcji samochodów z 24 tys. sztuk w ubiegłym roku. do 100 tys. w roku 2018. Oferowane pojazdy mają też być tańsze, bo firma chce jak najszybciej wejść na rynek z masowym samochodem w przedziale 30-40 tys. dolarów.  Obecnie cena podstawowego modelu Tesla S zaczyna się od 69 tys. dolarów. Auto może przejechać bez doładowania ok. 320 kilometrów.

Nie jest znana lokalizacja zakładów, wiadomo jedynie,  w grę wchodzą Arizona, Nevada, Novy Meksyk lub Teksas. Gigafactory będzie zasilana w energię produkowaną na miejscu przez specjalnie zbudowane w tym celu farmy fotowoltaiczne i wiatrowe.

W fabryce Gigafactory - oprócz baterii samochodowych - mają powstawać także systemy magazynowania energii, które zostaną wykorzystane m.in. w domowych instalacjach fotowoltaicznych, które sprzedaje należąca do właściciela Tesli Elona Muska firma SolarCity.

Zakłady zostaną uruchomione w 2017 roku, mają zatrudniać do 6,5 tys. osób i docelowo produkować rocznie akumulatory do napędzania 500 tys. pojazdów.

Źródło: Tesla Motors

Last modified on piątek, 28, luty 2014 12:08
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie