piątek, 09, maj 2014 09:42

Ursus wyprodukuje innowacyjny autobus elektryczny dla Lublina

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Polski Ursus nie będzie już kojarzony tylko z ciągnikami. Spółka będzie teraz produkować innowacyjne autobusy elektryczne dla Lublina. Nowy autobus będzie miał możliwość szybkiego 15-minutowego ładowania baterii na przystankach krańcowych

Spółka Ursus, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie oraz Politechnika Lubelska podpisali umowę konsorcjalną dotyczącą przygotowania i wdrożenia do produkcji innowacyjnego 12-metrowego niskopodłogowego autobusu elektrycznego, jak poinformował Urząd Miasta Lublin.

Jak podaje producent, silniki napędowe autobusu o mocy 150 kW będą umieszczone w piastach kół osi tylnych i będą zasilane przez baterie litowo-jonowe o pojemności energetycznej 200 kWh. Baterie zostaną zamontowane po bokach autobusu na wysokości podłogi, nie na dachu pojazdu, co jest obecnie powszechną praktyką. Takie rozwiązanie ułatwi i przyspieszy proces wymiany baterii. Autobus będzie też miał możliwość szybkiego 15-minutowego ładowania baterii na przystankach krańcowych.

Trwałość baterii została obliczona na co najmniej 6 lat. Autobus będzie mógł przewieźć jednorazowo nawet 70 pasażerów, w tym 23 na miejscach siedzących. Pojazd będzie klimatyzowany.

- Zaprojektowanie oraz produkcja autobusów elektrycznych jest kolejnym, naturalnym krokiem, który nie bez powodu następuje zaraz po wyprodukowaniu pierwszej partii trolejbusów dla Lublina  – mówi Karol Zarajczyk, prezes Ursus SA. - O produkcji autobusu napędzanego jedynie bateriami litowo-jonowymi myśleliśmy praktycznie od początku naszej przygody z komunikacją miejską - dodaje Zarajczyk.

Pierwsze trolejbusy Ursusa już jeżdżą po lubelskich ulicach. Pojazdy są wyposażone w dodatkowy napęd, który pozwala na przejechanie do 5 km bez podłączenia do sieci trakcyjnej. Do tej pory wszystkie trolejbusy jeżdżące po kraju nie miały możliwości jazdy po odłączeniu ich od sieci trakcyjnej. Łącznie, spółka wyprodukuje dla Lublina 38 takich pojazdów.

Prace nad prototypem elektrycznego autobusu to nie pierwsza przygoda Ursusa z produkcją autobusów. Spółka, której początki sięgają 1893 roku, w 1929 roku wyprodukowała na licencji włoskiej firmy SPA 50 autobusów Ursus A. Ostateczne zakończenie produkcji autobusów nastąpiło w 1931 roku.

Źródło: forsal.pl

Last modified on piątek, 09, maj 2014 10:22
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie