czwartek, 25, wrzesień 2014 11:05

W Niemczech coraz więcej elektrycznych autobusów. Z Polski

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Cztery przegubowe, bezemisyjne elektrobusy marki Solaris wyjadą na ulice Brunszwiku już w tym roku, a oferta polskiego producenta zostanie wzbogacona o model Solaris Urbino 18,75 electric z wodorowym ogniwem paliwowym zwiększającym zasięg pojazdu

Jak przekonują przedstawiciele firmy, elektryczne autobusy marki Solaris są projektowane zgodnie z potrzebami klienta i posiadają taką konfigurację napędu oraz ładowania baterii, jaka jest optymalna w danych warunkach. Inżynierowie pracujący w firmie tworzą pojazd m.in. zgodnie z podaną charakterystyką i długością linii, którą ma obsługiwać Urbino electric. Dobierają odpowiednią długość autobusu, pojemność baterii i system ładowania. Efektem prac jest pojazd dopasowany dla danej trasy.

Przykładem autobusu skrojonego według życzeń klienta jest prezentowany na targach IAA Nutzfahrzeuge 2014 w Hanowerze - Solaris Urbino 18 electric. To jeden z czterech przegubowych, elektrycznych Solarisów, które tuż po zakończeniu imprezy targowej trafią do klienta Braunschweiger Verkehrs-GmbH. Zamontowany w nich system bezstykowego ładowania pozwala na zastosowanie stosunkowo niewielkiej baterii o pojemności 90 kWh. Umieszczono ją na dachu, tuż nad tylną osią. Rozwiązanie to sprawia, że autobus pozbawiony jest typowej wieży silnika, dzięki czemu znajduje się w nim ponad 50 miejsc siedzących.

Pojazd napędza silnik trakcyjny o mocy 240 kW. Dostawcą indukcyjnego systemu ładowania baterii jest firma Bombardier. Pod podłogą autobusu montowane jest urządzenie, które ma bezdotykowo pobierać energię elektryczną z ładowarek indukcyjnych umieszczonych w infrastrukturze przystankowej. Już kilka minut wystarczy, aby uzupełnić pojemność baterii i swobodnie kontynuować jazdę.

Cztery Solarisy Urbino 18 electric po dotarciu do Brunszwiku będą obsługiwać okalającą centrum miasta linię M19. Autobusy pojawią się w Brunszwiku w ramach projektuEmil. Rozwinięcie tego skrótu w polskim tłumaczeniu oznacza „elektromobilność poprzez indukcyjne ładowanie” i zakłada zastosowanie na szeroką skalę pojazdów elektrycznych ładowanych indukcyjnie.


Solarisy Urbino 18,75 electric z wodorowym ogniwem paliwowym w Hamburgu

Z kolei przewoźnik Hochbahn z Hamburga zakupił od polskiego producenta dwa pojazdy elektryczne Solaris Urbino 18,75 electric z ogniwem wodorowym zwiększającym zasięg. Będą one korzystały z baterii o pojemności 120 kWh. Nowością jest ich ładowanie przy pomocy zasilanego wodorem ogniwa paliwowego marki Ballard o mocy 101 kW. Liczba powtórzeń procesu ładowania jest zaprogramowana i wynika z założenia, że ogniwo paliwowe włącza się tylko wtedy, kiedy jest potrzebne 100 proc. jego mocy.

Samo ładowanie baterii odbywa się podczas jazdy autobusu, co sprawia, że jego operacyjność jest równa autobusom z silnikiem diesla. Tankowanie wodorem będzie miało miejsce tylko raz dziennie, po powrocie do zajezdni.

Solaris konsekwentnie realizuje wyznaczony cel, jakim jest coroczny wzrost udziału autobusów elektrycznych w całkowitej sprzedaży przedsiębiorstwa. Udaje się go realizować dzięki kolejnym, podpisanym na rynku niemieckim, kontraktom. Firma dostarczy m.in. berlińskiemu przewoźnikowi BVG cztery Urbino 12 electric z indukcyjnym systemem ładowania. Pierwszego nabywcę znalazł również autobus z ładowaniem pantografowym. Urbino 12 electric wyposażony w system szybkiego uzupełniania energii za pomocą pantografu zamontowanego na dachu pojazdu został kupiony przez Dresdner Verkehrsbetriebe AG.

Już niebawem również w Düsseldorfie i szwedzkim Vasteras elektryczne solarisy wyruszą na regularne linie.

Źródło: reo.pl

Last modified on czwartek, 25, wrzesień 2014 11:26
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie