Dziennik cytuje prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej Grzegorza Wiśniewskiego, który radzi zainteresowanym inwestowaniem w źródła prosumenckie szczegółową analizę opłacalności takiej inwestycji.
Zwraca on uwagę, że źródło tego typu, które otrzyma wsparcie w ramach Programu Prosument i zostanie przyłączone do sieci w tym roku będzie mogło sprzedać energię tylko po cenie na poziomie 80 proc. ceny na rynku konkurencyjnym, czyli około 14 gr. za kWh. Natomiast ci, których instalacje zostaną podłączone do sieci 1 stycznia 2016 r. skorzystają z możliwości sprzedaży nadwyżek po 100 proc. ceny z ostatniego kwartału, czyli ok. 19 groszy za 1 kWh. Jednak według Wiśniewskiego nie jest pewne, czy przepisy umożliwią przejście z 80 proc. na 100 proc. ceny po wejściu nowych przepisów.
Jednocześnie prezes Wiśniewski podkreśla, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z taryf gwarantowanych dla mikroinstalacji prosumenckich po wejściu w życie przepisów ustawy o OZE od początku przyszłego roku, ale korzystanie z nich wyklucza możliwość uzyskania dofinansowania z Programu Prosument.
Źródło: cire.pl, Rzeczpospolita