piątek, 07, sierpień 2015 15:14

W Polsce powstała pierwsza w Europie farma z nową generacją turbin

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Hiszpański fundusz inwestycyjny Taiga Mistral otworzył Farmę Wiatrową Nowotna o łącznej mocy 40 MW. Całkowita wartość inwestycji to ponad 273 mln zł, a BOŚ Bank udzielił kredytu w wysokości 184 mln zł, wynika z komunikatu banku

Jest to pierwszy w Europie kompleks wyposażony w najnowocześniejszą generację turbin V110 firmy Vestas. Farma powstała na terenie dwóch gmin: Stegna i Nowy Dwór Gdański w województwie pomorskim. Wysokość udzielonego przez BOŚ Bank kredytu to 184 mln zł, a sfinansowanie budowy Nowotnej było jedną z największych transakcji w historii Banku Ochrony Środowiska" - czytamy w komunikacie.

Farma Wiatrowa Nowotna jest przykładem, że nowoczesne obiekty mogą być budowane z zastosowaniem technologii polskich firm - ich udział w ogólnej wartości inwestycji wyniósł ok. 35%, zaznaczono w informacji.

Wszystkie prace budowlane i elektryczne zostały wykonane przez lokalne firmy z Pomorza - SAG Elbud Gdańsk i MEGA Gdynia, przy czym nie tylko materiały budowlane, ale także wiele podzespołów elektronicznych i elektrycznych pochodzi od polskich producentów. Wieże, na których zamontowane są turbiny zostały wykonane w Stoczni Gdańskiej. Transport wielkogabarytowych elementów turbin jak również montaż specjalistycznymi dźwigami został wykonany przez polską firmę z Gdyni i polski oddział transportowej firmy z Danii – czytamy dalej.

Inwestorem Nowotnej jest hiszpański fundusz inwestycyjny Taiga Mistral, który w województwie pomorskim posiada jeszcze dwie inne farmy wiatrowe: Kobylnica (41,4 MW) oraz Subkowy (8MW). Nowotna jest drugą farmą funduszu współfinansowaną przez BOŚ Bank.

Źródło: forsal.pl, ISBnews

Last modified on piątek, 07, sierpień 2015 15:51
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie