wtorek, 09, luty 2016 13:36

Wkrótce ruszy produkcja przełomowych baterii grafenowo-polimerowych

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Firma Grabat Energy, należąca do hiszpańskiej grupy Graphenano ogłosiła, że wkrótce wprowadzi do produkcji nowoczesne baterie grafenowo-polimerowe. Będę mieć do 40% mniejszą wagę i pojemność nawet pięć razy mniejszą niż obecnie dostępne ogniwa litowo-jonowe oraz znacznie dłuższy czas eksploatacji, co idealnie typuje je do zastosowania w samochodach elektrycznych

Produkcja ma być możliwa, dzięki współpracy z chińską grupą Chint, która stworzyła fabryki w Hiszpanii i Chinach. W ubiegłym tygodniu miało miejsce oficjalne ogłoszenie współpracy oraz prezentacja prototypu baterii. Niebawem na zostać uruchomiona pierwsza fabryka ogniw, znajdująca się w Yecla w Murcji, w południowo-wschodniej Hiszpani.

Produkowane baterie mają znaleźć zastosowanie w wielu urządzeniach. Parametry, jakie obiecują producenci, są fenomenalne - przy produkcji baterii o pojemności porównywalnej do dzisiejszych, pojemności grafenowo-polimerowe baterie mają mieć do 40% niższą wagę, a sama technologia pozwala na produkcję ogniw o pojemności do pięciu razy większej niż aktualne ogniwa litowo-jonowe. Dodatkowo baterie oparte o polimery i grafen mają mieć znacznie dłuższy czas życia, co idealnie nadaje się do zastosowania w samochodach elektrycznych.

Akumulatory grafenowo-polimerowe mają funkcjonować do czterech razy dłużej, niż obecnie używane ogniwa. Cztery razy dłuższy czas życia i pięć razy większa pojemność przy podobnej masie akumulatorów mogą istotnie poprawić osiągi samochodów elektrycznych. Dzięki zastosowanej technologii samochód może przejechać do 1000 km na ładowaniu które trwa zaledwie 10 minut.

Nowatorskie ogniwa opracowane zostały przez grupę Graphenano, Uniwersytet w Kordobie oraz firmę Grabat Energy. Graphenano obiecywało ich wprowadzenie do produkcji jeszcze w 2015 roku. Ogniwa te pracować mają nie tylko w samochodach elektrycznych, ale mają także odnaleźć zastosowanie w innych sektorach.

Chińska grupa Zhejiang Chint Electrics Co., Ltd, zakupiła 10% udziałów w Hiszpańskiej firmie Grabat Energy za około 18 milionów euro, w ten sposób uzyskała także jedno miejsce w radzie nadzorczej. Dzięki dostępowi do nowoczesnej technologii Zhejiang Chint Electrics może produkować grafenowo-polimerowe ogniwa, które mają być używane w samochodach elektrycznych, co daje Chińczykom zupełnie nowy rynek zbytu. Dzięki transakcji chińska firma będzie monopolistą na chińskim rynku ogniw dla samochodów elektrycznych.

Jak chwalą się Chińczycy, produkowane przez nich ogniwa mają być do 77% tańsze niż ogniwa litowo-jonowe, produkowane aktualnie. Nieoficjalnie mówi się, że szereg niemieckich producentów aut elektrycznych otrzymał prototypowe ogniwa tego rodzaju, jednakże informacje te nie zostały potwierdzone oficjalnie przez Chińczyków. Graphenano natomiast informowało już wcześniej, że planuje dostarczyć ogniwa tego rodzaju do dwóch lub czterech niemieckich firm z branży motoryzacyjnej, nie podając ich nazw.

Jest to spore wyzwanie dla Tesli. Jej szef - Elon Musk - informował już w 2014 roku, że planowane są prace badawcze, mające na celu stworzenie nowych ogniw do samochodów elektrycznych tej firmy, które miałyby mieć dwa razy większą pojemność niż ogniwa litowo-jonowe. Oczywistym wyborem technologii w tym zakresie są ogniwa grafenowe. Czy hiszpańsko-chińskie konsorcjum ubiegnie firmę Elona Muska w tym zakresie okażę się najpewniej w najbliższych miesiącach. Stawka jest wysoka, ponieważ wszyscy producenci elektrycznych samochodów chcą zwiększyć zasięg produkowanych przez siebie pojazdów, a opisywane ogniwa mogą być kluczem do realizacji tego zadania bez zwiększania kosztów i wagi auta.

źródło: odnawialnezrodlaenergii.pl
foto: graphenea.com

Last modified on wtorek, 09, luty 2016 14:26
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie