W moduły fotowoltaiczne zostaną wyposażone stacje znajdujące się w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu, Bielsku-Białej, miejscowości Guzów przy trasie Sochaczew-Mszczonów, a także w terenach o dużym stopniu zapylenia, jak Kraków i Katowice.
- Energia elektryczna generowana ze światła słonecznego zasili część potrzeb własnych stacji przynosząc zarówno efekt ekologiczny w postaci pozyskania czystego źródła prądu nie obarczonego skumulowaną emisją substancji, takich jak dwutlenek węgla (CO2), tlenek węgla (CO), tlenku azotu (Nox), tlenki siarki (So2) oraz pyłu, jak też efekt ekonomiczny poprzez ograniczenie zakupu energii z sieci - czytamy w komunikacie.
Panele o łącznej mocy około 180 kWp umieszczone będą na dachach i wiatach stacji paliw, wkomponowując się tym samym w dotychczasową architekturę obiektów.
- Ilość energii generowanej ze słońca, a także unikniętych w ten sposób emisji będą prezentowane na zainstalowanych w pawilonach sklepowych monitorach - czytamy w komunikacie.
Głównym celem realizacji pilotażowego projektu wykorzystania paneli fotowoltaicznych jest sprawdzenie efektywności technologii konwersji energii słońca w elektryczną w różnych lokalizacjach geograficznych o zróżnicowanym nasłonecznieniu.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2015 roku 88,34 mld zł. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
źródło: forsal.pl
foto: fotowoltaiczne.org