wtorek, 26, kwiecień 2016 10:55

Wenezuela ogranicza dostęp do energii elektrycznej z powodu suszy

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

W ciągu najbliższych 40 dni przez cztery godziny dziennie nie będzie dostępu do energii elektrycznej w dziesięciu najbardziej zaludnionych wenezuelskich stanach - poinformował rząd tego kraju. Powodem tak desperackiej decyzji jest nękająca kraj susza, ale przede wszystkim rażące błędy w planowaniu sieci energetycznej

Wenezuela po raz drugi w ciągu 7 lat zmaga się z poważnym kryzysem energetycznym. Kraj od dawna reglamentuje prąd w związku ze zmniejszoną przepustowością elektrowni wodnych,

Częściowo za obecną sytuację odpowiada susza. Blisko 65% podaży energii pochodzi z elektrowni wodnych, brak opadów tej zimy przyczynił się do drastycznie niskiego poziomu wody w tamie Guri. Elektrownia ta, o mocy 10 055 MW znajduje się we wschodniej części kraju. Co ciekawe, już wcześniej w na przełomie 2009  i 2010 roku był podobny przypadek, gdy susza doprowadziła do tak niskich poziomów wody, że rząd wenezuelski zmuszony był wprowadzić ograniczenia zużycia energii elektrycznej.

Jednak przeważającym czynnikiem, odpowiedzialnym za obecny kryzys jest błędne planowanie sieci energetycznej przez socjalistyczny rząd, który zajmuje się tym już kilka lat. Od 2000 roku nie udało się zaspokoić rosnącego zapotrzebowania na energię, co czyniło cały system energetyczny niezwykle czułym na problemy w obecnych elektrowniach wodnych. Wenezuela zmaga się z okresowymi blackoutami i reglamentacją od 2009 roku i nie zanosi się na jakąkolwiek poprawę.

- W latach 2003 i 2012 zużycie energii elektrycznej w Wenezueli wzrosło o 49 %, a moc zainstalowana wzrosła jedynie o 28%, pozostawiając wenezuelską sieć energetyczną przeciążaną – uważa „The US Electricity Information Administration.

Ten specjalny plan zarządzania elektrycznością ma zmniejszyć wykorzystanie energii w strefach mieszkalnych, które odpowiadają za 60 proc. jej zużycia. - Wenezuela doświadcza ekstremalnych zjawisk pogodowych - podkreślił prezydent Nicolas Maduro.

Maduro oświadczył, że po dwóch latach "największej od 200 lat suszy i największych upałów" wywołanych wyjątkowo intensywnym zjawiskiem pogodowym El Nino, w czerwcu oczekuje się nadejście La Nini - to zjawisko ochładzania się powierzchni wody na Pacyfiku, czemu towarzyszą wiatry ułatwiające powstawanie huraganów na Atlantyku; Wenezuelczycy z tego powodu spodziewają się częstych, obfitych opadów deszczu.

W celu ograniczenia zużycia energii i wody od 8 kwietnia do 6 czerwca w kraju tym obowiązuje czterodniowy tydzień roboczy.

źródło: cire.pl
foto: telesurtv.net

Last modified on wtorek, 26, kwiecień 2016 11:38
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie