poniedziałek, 23, maj 2016 12:01

Ładowarka do samochodu w każdym bloku?

Napisał Press Room
Rate this item
(1 Głos)

Deweloperzy będą musieli zapewnić mieszkańcom stacje do napełniania baterii w elektrycznych autach - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Nowy projekt dotyczący ładowania baterii w samochodach został przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Jednak deweloperzy są krytyczni wobec pomysłu

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt przepisów, które zakładają, że obowiązkowe punkty do ładowania baterii pojawią się nie tylko przy domach wielorodzinnych, lecz również na parkingach przy budynkach użyteczności publicznej.

Dziś coraz głośniej mówi się o pojazdach napędzanych prądem, mamy też unijne dyrektywy dotyczące rozbudowy infrastruktury paliw alternatywnych, m.in. w zakresie punktów ładowania dla pojazdów elektrycznych. Stąd ta propozycja – wyjaśnia Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w resorcie.

Wtyczki dla samochodów na prąd mają być lokalizowane we wszystkich nowych inwestycjach mieszkaniowych. Ale na razie tylko w miejscowościach liczących więcej niż 100 tys. mieszkańców, gdzie zarejestrowano ponad 60 tys. pojazdów (i jednocześnie jest ich więcej niż 400 na 1000 mieszkańców). Pomysł nie przypadł do gustu deweloperom.

To kolejny przykład zbędnej ingerencji ustawodawcy w sprawy, które powinien uregulować rynek – uważa Marek Poddany, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – To, czy dana inwestycja będzie mieć stacje dokujące, czy nie, zależeć powinno od popytu na tego typu rozwiązania. A więc tego, czy nasi klienci będą kupować samochody elektryczne – stwierdza. I porównuje propozycję ministerstwa do pomysłu wyposażania budynków wielorodzinnych w obowiązkowe siłownie, sale fitness czy sauny.

W ocenie Poddanego stacja dokująca dla samochodów powinna stanowić element wyróżniający daną inwestycję, a nie być standardowym rozwiązaniem.

Zgodnie z projektem wymóg wtyczek nie wejdzie w życie od razu, lecz po 24 miesiącach. Elektryczne samochody to bowiem w Polsce wciąż rzadkość - w zeszłym roku zarejestrowano ich raptem 259.

Tą propozycją chcieliśmy tak naprawdę wywołać temat i sprawdzić, czy zmiany są akceptowalne dla branży budowlanej. Nie chcemy generować nadmiernych kosztów – zapewnia minister Żuchowski.

Ale zmian w warunkach technicznych dla budynków jest dużo więcej. Resort chce wymóc m.in. również to, aby na wszystkich stacjach paliw, w punktach gastronomicznych i sklepach o powierzchni powyżej 1000 mkw. znajdowały się stanowiska do przewijania dzieci.

Zwiększone mają być także standardy dostosowania nowych budynków do potrzeb niepełnosprawnych. Przykładowo pierwszy i ostatni stopień schodów w budynkach użyteczności publicznej i wielorodzinnych ma być pokryty powierzchnią wyczuwalną spodem buta.

źródło: tvn24bis.pl
foto: sb.cc.stonybrook.edu

Additional Info

  • Źródło: ise.pl
Last modified on poniedziałek, 23, maj 2016 12:32
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie