poniedziałek, 04, lipiec 2016 08:57

Wenezuela przywraca dostawy prądu

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Od poniedziałku zakończone zostało racjonowanie energii elektrycznej zadekretowane w maju tego roku z powodu ogromnej suszy, która spowodowała ograniczenie dostaw prądu do 3-4 godzin dziennie. Susza nie jest zresztą jedynym problemem tego kraju, Wenezuelę dręczy także pogłębiający się kryzys gospodarczy

- Ogłaszam, że od poniedziałku odwołany zostaje program racjonowania energii i przywraca się w kraju 24-godzinne dostawy prądu elektrycznego - oświadczył lewicowy prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, która w ostatnich latach przeżywa głęboki kryzys gospodarczy.

Kryzys energetyczny spowodowany m.in. katastrofalną suszą spowodowaną oddziaływania anomalii pogodowej El Nino zmniejszył do 30 proc. wydajność głównej elektrowni wodnej kraju El Guri. Rząd podjął działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Wśród nich były codzienne 4-godzinne wyłączenia prądu przez 40 dni w dziesięciu najbardziej zaludnionych stanach kraju, przesunięcie strefy czasowej o pół godziny i ograniczenie tygodnia pracy 2,4 miliona osób zatrudnionych w sektorze publicznym do dwóch dni w tygodniu.

Oprócz katastrofalnej suszy Wenezuelę dręczy także kryzys gospodarczy. Dlatego w lutym władze podjęły działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Wśród nich były codzienne 4-godzinne wyłączenia prądu przez 40 dni w dziesięciu najbardziej zaludnionych stanach kraju, przesunięcie strefy czasowej o pół godziny i ograniczenie liczby godzin pracy urzędników.

Mimo iż w Wenezueli, która posiada najbogatsze na świecie złoża ropy naftowej, zainwestowano od 2000 roku w rozwój energetyki 95 miliardów dolarów, przez lata nie udawało się przezwyciężyć kryzysu energetycznego. Utrzymywał się on z różnym nasileniem, przekształcając się od 2009 r. w ciężki kryzys gospodarczy.

W wyniku kryzysu spadło utrzymujące się przez kilkanaście lat poparcie wyborców dla tzw. "rewolucji boliwariańskiej", proklamowanej przez charyzmatycznego prezydenta Hugo Chaveza (1999-2013). Rząd przeprowadzał ją pod hasłem bardziej sprawiedliwego podziału dochodu narodowego.

Rok 2015 zakończył się w wenezuelskiej gospodarce trzycyfrową inflacją i spadkiem PKB o 5,78 proc. Opozycja mająca większość w parlamencie, uzyskuje coraz większe poparcie dla idei przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania następcy Chaveza, prezydenta Maduro.

źródło: bankier.pl
foto: pixabay.com

Last modified on poniedziałek, 04, lipiec 2016 10:03
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie