czwartek, 12, styczeń 2017 11:09

Stworzono przewód elektryczny o rozmiarach trzech atomów

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Naukowcy stworzyli najmniejszy przewód elektryczny na świecie - ma on rozmiary zaledwie 3 atomów, czytamy na portalu interia.pl. Struktura o takich rozmiarach jest najmniejszym nanoprzewodem, jaki udało się stworzyć do tej pory

Nanodrut został zbudowany z diamondoidów, mikroskopijnych fragmentów diamentów, przypominających molekularne klocki LEGO. Zostały one przyłączone do atomów siarki i miedzi. Osiągnięcie to może zostać wykorzystane w elektronice ubraniowej przyszłości, doprowadzając do opracowania tkanin, które wytwarzają energię elektryczną przez sam ruch.

- To, co udało nam się dokonać, może doprowadzić do stworzenia miniaturowych przewodów elektrycznych. Proces ich wytwarzania jest niezwykle prosty, ich synteza zachodzi w jednym naczyniu w ciągu zaledwie pół godziny. To tak, jakby diamondoidy wiedziały, jak się ze sobą łączyć - powiedział Hao Yan z Uniwersytetu Stanfordzkiego.

Diamondoidy, które występują naturalnie w cieczach ropopochodnych, mają strukturę podobną do klatki, wykonaną z węgla i wodoru. Są one silnie przyciągane do siebie przez tzw. siły van der Waalsa. Sprawia to, że diamonoidy w naturalny sposób tworzą bardzo silne, mikroskopijne łańcuchy.

Nie jest to pierwszy raz, gdy naukowcy opracowali nanoprzewody zdolne przewodzić prąd elektryczny. Ale struktura odpowiadająca rozmiarom 3 atomów jest najmniejszą, jaką kiedykolwiek udało się stworzyć.

Obecnie uczeni eksperymentują podstawiając w miejsce siarki i miedzi inne atomy, aby zweryfikować plastyczność metody.

źródło: interia.pl, mercurynews.com
foto: SLAC National Accelerator Laboratory

Last modified on czwartek, 12, styczeń 2017 11:44
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie