- Ogrzewanie domów za pomocą elektrycznych pieców akumulacyjnych może stać się konkurencyjne do ogrzewania piecami spalinowymi i pomóc w eliminacji niskiej emisji – przekonywali w Zakopanem eksperci podczas posiedzenia Rady Partnerów Klastra Energii Zielone Podhale.
W Zakopanem i sąsiednim Kościelisku jeszcze w bieżącym sezonie grzewczym ruszy pilotażowy program ogrzewania elektrycznymi piecami akumulacyjnymi budynków, które nie mają dostępu do sieci geotermalnej i gazowej.
Obecny na spotkaniu wiceminister energii Andrzej Piotrowski zwrócił uwagę, że prąd jest źródłem energii którą możemy sami dostarczyć.
- Ogrzewanie domów piecami elektrycznymi byłoby pozytywne zarówno dla środowiska jak i dla energetyki. Nie potrzeba tu budować specjalnej sieci, a jedynie wykorzystać obecną infrastrukturę. Cena wytworzenia prądu w godzinach nocnych, to cena którą możemy traktować jako koszt marginalny – mówił wiceminister.
Piotrowski wyjaśniał, że na finalną cenę energii składa się kilka czynników, które można obniżyć. Zaproponował, że jeżeli Tauron zmodyfikuje ceny taryfy nocnej, to będzie możliwe wsparcie projektu z różnych źródeł.
Przedstawiciele Tauron Energia deklarowali, że jest możliwość wynegocjowania korzystnych taryf dla odbiorców tak zwanej nocnej taryfy i zaproponowali stworzenie zupełnie nowej taryfy. Podczas pilotażowego projektu Tauron ma sprawdzić, czy istniejące linie przesyłowe wytrzymają zwiększony pobór energii.
Pilotażowy projekt obejmujący wybrane przez lokalne władze domy jednorodzinne, zabudowę wielorodzinną i obiekty użyteczności publicznej ma ruszyć jeszcze w bieżącym sezonie grzewczym, tak aby od przyszłego sezonu z programu mogły skorzystać inne rejony Polski.
źródło: krakow.tvp.pl
foto: ezakopane.pl