poniedziałek, 27, luty 2017 08:54

W Holandii pociągi oddadzą prąd elektrycznym autobusom

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Holenderska firma Hedgehog Applications poprowadzi pilotażowy projekt wykorzystania energii elektrycznej zwracanej przez pociągi podczas hamowania, do napędzania elektrycznych autobusów. Eksperymentalne urządzenia zaczną działać w mieście Apeldoorn jeszcze w tym roku

Energia elektryczna zwracana do sieci podczas hamowania pociągu - takie układy posiadają nowoczesne elektryczne pojazdy szynowe - ulega utraceniu, jeśli w pobliżu nie ma innego pociągu, który mógłby ją wykorzystać przy przyspieszaniu, lub nie jest magazynowana w superkondensatorach na pojeździe.

Plan Hedgehog Applications polega na tym, by energię oddawaną przy hamowaniu magazynować w zasobnikach przy stacji. Zgromadzona – będzie pobierana do ładowania baterii czterech autobusów elektrycznych, które ruszą w Apeldoorn w ramach projektu jeszcze w tym roku.

Ilość energii, która zwracana jest przez pociągi, nie jest gigantyczna w kolejowej skali, ale całkowicie wystarczająca, gdy mówimy o niewielkiej flocie autobusów elektrycznych. Kolej i e-busy mogą stanowić jeden system korzystający z jednej energii –powiedział Arjan Heinen, dyrektor zarządzający Hedgehog Applications.

Projekt będzie firmowany przez ProRail – odpowiednik PKP PLK – i lokalne władze. Co istotne dla kolejarzy, Hedgehog zwraca uwagę, że zmagazynowany prąd może być wykorzystany do podtrzymania zasilania urządzeń srk w wypadku utraty zasilania głównego. To oczywiście sytuacje niezwykle rzadkie, ale miały miejsce w styczniu w Holandii i doprowadziły do paraliżu kolei w rejonie Amsterdamu.

Z końcem roku holenderskie koleje NS poinformowały, że pociągi tego przewoźnika korzystają wyłącznie z zielonej energii.

źródło: rynek-kolejowy.pl
foto: railwaygazette.com

Last modified on poniedziałek, 27, luty 2017 09:41
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie