wtorek, 11, kwiecień 2017 09:09

ABB cyfryzuje kluczową stację elektroenergetyczną w Nowym Jorku, aby poprawić jakość zasilania

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

W ramach programu ochrony przed skutkami burz, technologia cyfrowej stacji elektroenergetycznej ma zapewnić nieprzerwane dostawy energii. Stacja dużych mocy, jedna z największych tego typu w Stanach Zjednoczonych, dostarcza energię elektryczną do setek tysięcy klientów na dolnym Manhattanie

ABB zakończyła duży projekt modernizacji kluczowej stacji w Nowym Jorku, gdzie we współpracy z wiodącym zakładem energetycznym Con Edison kilka konwencjonalnych urządzeń elektroenergetycznych zostało zastąpionych technologią cyfrową.

Na skutek powodzi wywołanej przez huragan Sandy w 2012 roku obszar ten znacznie ucierpiał, co skutkowało rozległymi awariami zasilania. Od tego czasu firma Con Edison zainwestowała duże środki w zabezpieczenie swojej infrastruktury energetycznej, w tym stacji elektroenergetycznych, poprzez wzmocnienie murów, zapór i wałów przeciwpowodziowych.

Nowa, podniesiona konstrukcja z hybrydowym modułem rozdzielni Plug and Switch System (PASS) 420 kV została zainstalowana ponad 10 metrów powyżej poziomu pierwotnej stacji elektroenergetycznej. Innowacyjny system PASS pozwala zaoszczędzić 50 procent przestrzeni. Dzięki zastosowaniu obrotowych przepustów transport urządzenia jest prosty, a montaż na miejscu u klienta trwa stosunkowo krótko. Podjęte środki ochrony przed burzami oraz funkcje zwiększające odporność sieci mają poprawić niezawodność zasilania i ograniczyć przerwy w dostawach energii elektrycznej. W ramach przeprowadzonej przez ABB cyfrowej modernizacji około 80 procent miedzianego okablowania zostało uznane za przestarzałe i zastąpiono je kilkoma kablami światłowodowymi.

Cyfrowa modernizacja stacji elektroenergetycznej w połączeniu z dodatkowymi środkami prewencyjnymi łagodzącymi skutki burz, poprawią wytrzymałość sieci i niezawodność dostaw energii do odbiorców na Manhattanie – powiedział Claudio Facchin, prezydent Dywizji Produktów i Systemów Energetyki (Power Grids) ABB. – Cyfryzacja sieci energetycznej jest kluczowym elementem naszej strategii Next Level i aby wspomóc naszych klientów w tym procesie zapewniamy im najnowszą technologię.

Dzięki temu, że Con Edison przestrzega normę IEC 61850, która bazuje na otwartych standardach komunikacji, obecnie możliwe jest połączenie bardzo dużego systemu z zainstalowaną bazą wielu dostawców. Umożliwia to również pozyskiwanie krytycznych danych dotyczących zasobów i odpowiednich informacji biznesowych, aby podejmować szybsze decyzje w sytuacjach kryzysowych. Co równie istotne, ułatwia to przejście od konserwacji w stałych odstępach czasu do konserwacji zależnej od aktualnego stanu maszyn.

Musieliśmy zachować szczególną ostrożność przy przełączeniu wielu warstw układów sterowania, spośród których część została naruszona przez wody powodziowe Huraganu Sandy, na nowy system automatyki. Nasi inżynierowie byli w stałym kontakcie z zespołem ABB na etapie projektowania, testowania i instalacji – powiedział Sanjay Bose, wiceprezes Central Engineering w Con Edison. –Wspólnie, z wielką dbałością o detale, mogliśmy uruchomić pierwszy etap inwestycji – zgodnie z harmonogramem i bez wypadków czy obrażeń, mieszcząc się w założeniach budżetowych.

Con Edison jest spółką zależną Consolidated Edison, Inc., jednej z największych w Stanach Zjednoczonych firm energetycznych będących własnością inwestorów, której roczne obroty to ok. 13 mld USD, a wartość aktywów 47 mld USD. Ten zakład użyteczności publicznej zapewnia dostawy energii elektrycznej, gazu i pary do ponad trzech milionów klientów w Nowym Jorku i hrabstwie Westchester.

źródło, foto: new.abb.com.pl

Last modified on wtorek, 11, kwiecień 2017 09:49
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie