piątek, 21, kwiecień 2017 10:10

Na Morzu Północnym powstanie sztuczna wyspa (+wideo)

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Za projektem stoją zachodni ope­ra­to­rzy sieci ener­ge­tycz­nych oraz rządy Bel­gii, Danii, Ho­lan­dii, Nie­miec, Nor­we­gii i Wiel­kiej Bry­ta­nii, czyli wszystkich krajów nad Morzem Północnym. W ramach projektu planowana jest bu­do­wa mor­skiej plat­for­my z wiatrakami i instalacjami PV, za­opa­trującej zrzeszone kraje w czystą energię z wiatru i słońca, która dostarczy prąd dla 80 mln domów w Europie.

Ła­wi­ca Dog­ger, położona jest około 100 km od wschod­nie­go wy­brze­ża Wiel­kiej Bry­ta­nii. Położenie jest idealne z kilku powodów: jest prawie na środku Morza Północnego, jest tam ławica, której mielizna przeszkadza w połowach, ponadto w tym obszarze występują silne wiatry. Ma tam sta­nąć kilka ty­się­cy wiatraków, które mogłyby dawać moc do 100 tys. MW.

Oprócz urządzeń do wytwarzania prądu na wyspie miałyby się znaleźć też port, sztuczne jezioro, lotnisko i domy dla pracowników.

- Może to brzmi jak science fiction, ale taka elektrownia mogłaby dużo taniej dostarczać energię wiatrową do Europy - przekonywał w The Independent Torben Glar Nielsen, dyrektor techniczny duńskiej firmy Energinet.

 Projekt zakłada, że wyspa mogłaby powstać do 2050 roku. Według autorów projektu to także sposób na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w Europie.

Plany duńskiej firmy Energinet i niemieckiej TenneT zaaprobowała już Unia Europejska. Rozważają też współpracę z innymi producentami energii na Morzu Północnym.

Koszt wybudowania wyspy szacuje się na ok. 1,3 miliarda dolarów (ponad 5 miliardów złotych).

źródło: solarkurier.pl, tennet.eu
foto: vizualism.nl

Last modified on piątek, 21, kwiecień 2017 12:17

Related Video

Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie