niedziela, 09, lipiec 2017 07:51

Zasilając szczyt Europy – najwyżej położona linia kolejowa w Europie z technologią ABB (+wideo)

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Kolej Jungfraubahn przewozi na alpejską przełęcz nawet milion pasażerów rocznie. Trwająca 45 minut podróż jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Szwajcarii, a także najbardziej międzynarodową: około 70 procent gości pochodzi z Azji, w szczególności z Chin. Po dotarciu na szczyt turyści podziwiają alpejskie widoki w centrum będącego na liście światowego dziedzictwa UNESCO regionu Jungfrau-Aletsch.

Stało się to możliwe dzięki wizji szwajcarskiego przemysłowca i finansisty Adolfa Guyer-Zellera. W 1893 roku podczas wędrówki po regionie wyobraził sobie budowę tunelu kolejowego przez masyw górski, aby móc w ten sposób dotrzeć na szczyt Jungfrau. Zdecydował, że wybuduje linię kolejową na szczyt i jeszcze tego samego wieczoru naszkicował trasę.

Od samego początku było oczywiste, że wykorzystanie lokomotyw parowych na linii Jungfraubahn nie będzie możliwe, ponieważ dwie trzecie trasy miało przebiegać w tunelach. Z pomocą przyszli założyciele BBC, którzy w tym samym czasie planowali wykorzystanie energii elektrycznej w kolei.

Ceremonia otwarcia linii kolejowej Jungfraubahn miała miejsce w 1896 roku. Pierwszym odcinkiem zelektryfikowanym przez BBC i oddanym do eksploatacji była trasa pomiędzy Kleine Scheidegg a lodowcem Eiger. Ostatni odcinek, wiodący na Jungfraujoch, został ukończony w 1912 r. Oparta na innowacyjności filozofia obu przedsiębiorstw – Jungfraubahn oraz ABB – pozwoliła stworzyć nie tylko turystyczny cud świata, ale i trwałe partnerstwo.

Jungfraubahn jest jedną z zaledwie czterech linii na świecie, na których wykorzystywany jest układ trójfazowy. Każdy z wagonów, przewożących pasażerów na szczyt Europy jest wyposażony w najnowocześniejsze systemy napędowe ABB, składające się z transformatora trakcyjnego oraz kompaktowego przekształtnika. Systemy trakcyjne przekształcają elektryczność z napowietrznych linii energetycznych do poziomów napięcia i częstotliwości odpowiednich dla silników pociągów i zapewniają systemom energetycznym potrzebne zasilanie.

Przekształtnik trakcyjny pełni w pewnym sensie funkcję „pedału gazu” w pociągu, a także jego skrzyni biegów i hamulca – umożliwia oddawanie energii wytworzonej w trakcie hamowania z powrotem do sieci. Takie rozwiązanie gwarantuje odpowiedni poziom efektywności energetycznej tej górskiej linii: trzy pociągi jadące w dół wytwarzają podczas hamowania energię wystarczającą do zasilenia jednego pociągu jadącego w górę.

Linia Jungfraubahn wykorzystuje także ograniczniki przepięć produkcji ABB. Urządzenia te chronią przed szkodliwymi przepięciami przejściowymi, które mogą występować na przykład w skutek uderzenia pioruna.

Pomimo położenia na dużej wysokości, linia Jungfraubahn jest czynna przez cały rok, również w ciężkich warunkach zimowych. Na otwartej części linii grubość pokrywy śnieżnej może w bardzo krótkim czasie przekroczyć metr. Od 2011 r., aby zapewnić punktualność zgodnie z jeszcze bardziej wymagającym rozkładem jazdy, w trakcie intensywnych opadów śniegu Jungfraubahn wykorzystuje specjalną lokomotywę Stadler Rail z pługiem wirnikowym, który umożliwia regulację odległości, na jaką odrzucany jest śnieg, w przedziale od 15 do 35 metrów. Ta unikatowa lokomotywa jest również wyposażona w pług śnieżny o regulowanej wysokości oraz potężną dmuchawę do czyszczenia torów. Dwa silniki trakcyjne oraz dwa silniki wirników są zasilane przez transformator trakcyjny oraz przekształtnik produkcji ABB.

Od 1908 r. większość energii potrzebnej do zasilania pociągów kursujących po linii Jungfraubahn pochodzi z elektrowni wodnej w pobliskim Lütschental. W 1939 r. BBC zainstalowała w elektrowni innowacyjny, statyczny przemiennik częstotliwości umożliwiający połączenie sieci trakcyjnej 40 Hz z siecią energetyczną 50 Hz. W ostatnich latach ABB dostarczyła do elektrowni rozdzielnicę w izolacji powietrznej.

Do 2012 r. wodę na Jungfraujoch oraz do leżących po drodze stacji dostarczano cysternami kolejowymi. Wymagało to przetransportowania 14 000 litrów wody każdego dnia i powodowało zmniejszenie liczby przewożonych pociągami pasażerów. Zastosowano jednak bardziej efektywne energetycznie rozwiązanie. Dwie wysokowydajne pompy zasilane silnikami oraz przemiennikami częstotliwości ABB pompują na Jungfraujoch wodę pod ogromnym ciśnieniem za pośrednictwem rurociągu o długości 7 km. Takie rozwiązanie przyczynia się do znacznego zmniejszenia ilości zużywanej energii.

Linia Jungfraubahn ma za sobą imponujące osiągnięcia: w 2000 r. przewiozła na Jungfraujoch około 500 000 pasażerów. W 2015 r. po raz pierwszy liczba ta przekroczyła milion. Ten ogromny skok – który pociągnął za sobą zapotrzebowanie na większą liczbę wagonów o większej pojemności – udało się osiągnąć przede wszystkim dzięki rozwojowi rynków azjatyckich, w szczególności Chin. Dzięki marce „Top of Europe” – szczyt Europy – Jungfraujoch stała się ukoronowaniem każdej wycieczki do Europy.

źródło, foto: ABB

Last modified on niedziela, 09, lipiec 2017 08:04

Related Video

Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie