czwartek, 21, wrzesień 2017 11:45

Na Dolnym Śląsku Tauron buduje pierwszą w Polsce cyfrową stację elektroenergetyczną

Napisane przez Marketing ISE.pl
Rate this item
(1 Głos)
Fot. ABB Fot. ABB

Tauron Dystrybucja rozpoczyna modernizację rozdzielni 110 kV w stacji elektroenergetycznej Oborniki Śląskie. Zakończenie projektu planowane jest na listopad 2018 roku.

Finalnie stacja stanie się cyfrowa, co oznacza, że tradycyjne połączenia do transmisji danych wykonywane za pomocą przewodów i kabli sterowniczych, zostaną zastąpione przewodami światłowodowymi.

Obiekt w Obornikach Śląskich dostarcza energię elektryczną do dużej ilości odbiorców indywidualnych i przemysłowych, a także obiektów uzdrowiskowych. Stacja wykorzystywana jest także dla zasilania sieci trakcyjnej PKP S.A. - części magistrali pociągów dużych prędkości relacji Wrocław-Poznań, która wymaga dużej pewności zasilania.

- Rozdzielnia będzie pierwszą w polskiej energetyce i z pewnością jedną z nielicznych w Europie, w której zastosowane będzie nowatorskie rozwiązanie, polegające nie tylko na zmianie sposobu komunikowania się urządzeń tworzących stację, ale przede wszystkim na zmianie struktury informatycznej stacji. Skutkiem tego będzie przejście z dotychczasowej transmisji danych mierzonej w milisekundach na mikrosekundy, a nawet nanosekundy – mówi Jarosław Broda, wiceprezes Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju

- Takie rozwiązania były stosowane dotychczas pilotażowo jedynie w elektroenergetycznych sieciach przesyłowych. Projekt ten wpisuje się w założenia koncepcji inteligentnej infrastruktury opracowanej i konsekwentnie wdrażanej w Grupie Tauron – podkreśla Jarosław Broda.

Dodatkowa innowacyjność rozwiązania wiąże się również z zastosowaniem po raz pierwszy optycznych przekładników prądowych (sensorów) w miejsce tradycyjnych przekładników 110 kV. W porównaniu do tradycyjnych indukcyjnych przekładników, sensory optyczne charakteryzują się konstrukcją całkowicie odbiegającą od konwencjonalnych urządzeń, znacznie mniejszymi gabarytami oraz zminimalizowaniem elementów awaryjnych.

Modernizację rozdzielni przeprowadzi firma ABB Sp. z o.o. wyłoniona w postępowaniu przetargowym.

 Źródło: Tauron Polska Energia S.A.

Last modified on poniedziałek, 25, wrzesień 2017 14:34
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie