czwartek, 18, październik 2018 13:36

Energia geotermalna w stolicy Austrii

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)
W Wiedniu zakończył się pierwszy etap prac nad wykorzystaniem przez stolicę Austrii źródeł geotermalnych. Za trzy lata mają one pokrywać nawet kilkadziesiąt procent zapotrzebowania Wiednia na ciepło.
Po 18 miesiącach zakończył się pierwszy etap prac poszukiwawczych. Wykonano szereg analiz i pierwszych próbnych odwiertów. Potwierdziły one, że pod stolicą Austrii znajdują się ciepłe źródła.

Teraz prace w ramach projektu Geo Tief będą kontynuowane. Realizowane będą kolejne odwierty, w części dzielnic przeprowadzone zostaną dokładne badania sejsmiczne. Po ich analizie podjęte zostaną kolejne działania.

Po zakończeniu wszystkich prac związanych z instalacja geotermalna, co według planów ma zając ok. 3 lat, ma on pokryć nawet kilkadziesiąt procent zapotrzebowania stolicy Austrii na ciepło.

Według specjalistów budowa geologiczna Austrii wskazuje, że tamtejsze zasoby wód geotermalnych wynoszą według ostrożnych danych od 450 do 700 MW. Optymiści mówią, że przekraczają one nawet 1000 MW. Aż 60 proc. zasobów zlokalizowanych jest w Wiedniu i najbliższych okolicach stolicy Austrii. 

- Przynajmniej 40 procent energii w domu oraz w warsztatach rzemieślniczych jest zużywany do ogrzewania pomieszczeń. Jeśli chcemy, zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, musimy wykorzystać potencjał wód geotermalnych – mówi dyrektor zarządzający Wien Energie Michael Strebl. 

Zasoby gorących wód termalnych w okolicach Wiednia znane są co najmniej od dwóch tysięcy lat. A w antycznym Carnuntum Rzymianie wykorzystywali je m.in. do ogrzewania swoich domów.

źródło: swiatoze.pl
foto: imp.ac.at
Last modified on czwartek, 18, październik 2018 13:58

Latest from Press Room

Related items (by tag)

back to top
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie