czwartek, 13, grudzień 2018 11:22

W Katowicach ruszył pilotażowy carsharing samochodów elektrycznych

Napisał Press Room
Rate this item
(1 Głos)
23 stacje ładowania i 20 samochodów elektrycznych to podstawa uruchamianego w Katowicach systemu elektromobilności. Projekt ma służyć mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom odwiedzającym Katowice, a także gościom odbywającego się tam szczytu klimatycznego COP24
Sieć terminali do ładowania samochodów elektrycznych składa się z czterech szybkich stacji ładowania (DC) oraz 19 przyspieszonego ładowania (AC). Lokalizacja stacji jest zaplanowana na terenie całego miasta w taki sposób, by można się było swobodnie poruszać po nim samochodem elektrycznym. Infrastruktura ta jest już dostępna dla kierowców aut elektrycznych.

Stacje usytuowane są w centrum miasta m.in. przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym czy Hotelu Vienna House (dawniej Hotel Angelo) przy ulicy Sokolskiej a także w poszczególnych dzielnicach Katowic: os. Witosa, Ligocie, Bogucicach, Bażantowie czy  Giszowcu. Ze wszystkich terminali kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać bezpłatnie.

Mieszkańcom i gościom odwiedzającym Katowice zostało udostępnionych również dziesięć samochodów elektrycznych – pięć BMW i3 i pięć RENAULT ZOE. Chętni na wypróbowanie  pojazdów będą mieli do dyspozycji aplikację testową eCar od Taurona, która pozwoli wypożyczyć, uruchomić i oddać samochód.

Z kolei pięć samochodów e-Golf i pięć Nissanów LEAF drugiej generacji, zostało udostępnionych uczestnikom trwającego w Katowicach szczytu klimatycznego COP 24.

Według szacunków analityków ING w ciągu najbliższych 5 lat nastąpi podwojenie sprzedaży samochodów elektrycznych, do czego przyczynią się spadające ceny oraz rozwój technologii.

Projekt w Katowicach to dla Taurona początek budowy oferty dotyczącej elektromobilności. System ładowarek i sprzężona z nim usługa car-sharingu traktowane są jako pilotaż kompetencyjny. Grupa chce zebrać doświadczenia zarówno z zakresu obsługi floty samochodów elektrycznych, jak i przetestować oprogramowanie służące do zarządzania infrastrukturą oraz procesem ładowania.

W Katowicach będą testowane samochody czterech najpopularniejszych w Polsce marek samochodów elektrycznych, a także ładowarki różnych producentów. Taki układ umożliwi sprawdzenie funkcjonowania całego systemu w różnych konfiguracjach, a ponadto pozwoli na ocenę wpływu wykorzystania samochodów elektrycznych na pracę sieci elektroenergetycznych w rzeczywistych warunkach.
źródło: tauron.pl
Last modified on czwartek, 13, grudzień 2018 11:38
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie