czwartek, 10, styczeń 2019 10:41

Rolls Royce buduje najszybszy na świecie samolot elektryczny

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Firma Rolls-Royce zamierza zbudować najszybszy na świecie całkowicie elektryczny samolot. Zgodnie z obecnymi założeniami, ta w pełni ekologiczna konstrukcja ma wykonywać loty z prędkościami dochodzącymi do 480 km/h

W hangarze na lotnisku Gloucestershire w południowo-zachodniej Anglii zespół inżynierów, projektantów i specjalistów od danych rekrutujących się z firmy Rolls-Royce - i spoza niej - już pracuje nad tym historycznym statkiem powietrznym, którego pierwszy lot ma się odbyć w 2020 r.

Firma obiecuje, że samolot będzie zasilany najnowocześniejszym układem elektrycznym i najpotężniejszą baterią, jaką kiedykolwiek zbudowano do lotu.

Samolot ma osiągać prędkość 300 mil, tj. 483 kilometrów na godzinę, co uczyni go najszybszym elektrycznym samolotem w historii. Samolot wykorzystywać energooszczędny akumulator, zapewniający wystarczającą moc, aby na jednym ładowaniu wykonać prawie 400 km lot (np. z Londynu do Paryża).

Samolot elektryczny to część większej inicjatywy o nazwie ACCEL – Accelerating the Electrification of Flight (Przyspieszenie Elektryfikacji Lotnictwa). Program finansuje w części Wielka Brytania i angażuje wielu partnerów, w tym producenta silników elektrycznych YASA i lotniczy start-up Electroflight. Zespół skupia największe umysły ze świata wyścigów Formuły E.

Aktualny rekord prędkości samolotu całkowicie elektrycznego został ustanowiony przez Siemensa w 2017 roku i wynosi 337 km na godz.

Firma Rolls-Royce w 1973 r. podzieliła się na Rolls-Royce plc i Rolls-Royce Motor Cars. Rolls-Royce plc wiedzie na świecie prym w branży technologii przemysłowych i jest w czołówce producentów silników lotniczych. Wyposaża lotnictwo cywilne i wojskowe, ale i produkuje silniki do jednostek pływających, w tym do okrętów podwodnych. 

źródło: dlapilota.com, newsinflight.com
foto: newsinflight.com

Last modified on czwartek, 10, styczeń 2019 11:04
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie