piątek, 01, luty 2019 13:21

Prąd elektryczny w walce z chwastami

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Nowatorski system kontroli chwastów XPower będący częścią zestawu precyzyjnych technologii od Case IH, to ciekawe rozwiązanie może znacząco zmienić walkę z chwastami. 

Technologia electroherbicide (dosł. elektryczny herbicyd) została opracowana przez szwajcarską firmę Zasso Group pod marką XPower firmy Case IH. Jest ona odpowiedzią na potrzebę znalezienia bardziej zrównoważonych rozwiązań do zwalczania chwastów.

Technologia jest co najmniej tak samo skuteczna jak chemiczne środki chwastobójcze pod względem kontrolowania chwastów i jest bardziej wydajna, ekonomiczna, praktyczna i bezpieczna dla upraw niż mechaniczne odchwaszczanie, poza tym nie zakłóca gleby ani nie zachęca do dalszego wzrostu chwastów.

Zasada działania opiera się na tym, że system XPower przekształca energię mechaniczną w energię elektryczną, zastępując chemikalia impulsami elektrycznymi, które przechodzą przez liście chwastów aż do korzeni. Technologia aplikacji jest modułowa, zapewnia maksymalną elastyczność i może być dostosowana do konkretnych upraw.

Za pomocą czujnika i/lub systemu prowadzenia opartego na kamerze, XPower, sterowany przez system Isobus kat. 3 ciągnika, przekazuje napięcie elektryczne przez poprzez specjalne „palce” na liście chwastów i dalej do korzeni. Kolejny element stykający się z innym chwastem zamyka obwód elektryczny, a chlorofil chwastu ulega natychmiastowemu uszkodzeniu.

System ten ma być równie skuteczny w przypadku większych, jak i mniejszych chwastów i nie powodować zjawiska uodparniania się ich na substancje czynne, gdyż takich po prostu nie ma.

źródło: farmer.pl

Last modified on piątek, 01, luty 2019 15:59
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie