piątek, 08, marzec 2019 14:32

Volkswagen prezentuje w Genewie pierwszy samochodowy powerbank

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Skoro samochody mają baterie, jak smartfony, to powinny też mieć powerbanki – uznał Volkswagen i w Genewie pokazał prototyp urządzenia, które w przyszłym roku ma trafić do produkcji

Podczas trwającego Salonu Samochodowego w Genewie Volkswagen Group Components zaprezentował bliski produkcji seryjnej prototyp „powerbanku” do szybkiego ładowania aut elektrycznych.

Zasada działania oparta jest o typowy powerbank do zasilania urządzeń przenośnych, z jakich korzystają miliony użytkowników smartfonów. Powerbank produkcji Volkswagen Group Components jest znacznie większy i mocniejszy. Jego pojemność energetyczna wynosi do 360 kWh. Akumulatory pojazdów elektrycznych mogą być ładowane w krótkim czasie dzięki technologii szybkiego ładowania prądem stałym o mocy 100 kW. Kiedy poziom energii akumulatora wbudowanego w stację ładującą spadnie poniżej określonej wartości, rozładowaną stację ładującą można wymienić na naładowaną. W wypadku, gdy stacja ładująca jest podłączona do sieci elektrycznej, „powerbank” ładuje się sam i nie wymaga wymiany.

Testy stacji ładującej o wymiarach podstawy zaledwie 120 x 100 cm pokazują, że takie urządzenia mogą być umieszczone praktycznie wszędzie, co w przyszłości umożliwiłoby ładowanie pojazdów w niemal każdym miejscu – w mieście, w parkach, na stadionie lub przy okazji innych wydarzeń, gdziekolwiek się odbywają.

Z technicznego punktu widzenia stacja ładująca jest oparta na akumulatorach wykorzystywanych w modułowej płycie podłogowej Grupy Volkswagen (MEB) zaprojektowanej dla samochodów elektrycznych. Oprócz korzyści wynikających z możliwości zastosowania w niej akumulatorów o różnej pojemności energetycznej, stacja ładująca zapewnia im – przede wszystkim – drugie życie.

Akumulatory podlegają wymianie, gdy tracą zdolność do magazynowania energii w czasie i gdy spada ona poniżej poziomu minimalnego określonego przez producenta. Jeśli pozytywnie przejdą szczegółowe testy, można je zastosować w stacji szybkiego ładowania, czyli dać im drugie życie, co – w długoterminowej perspektywie – zmniejsza wykorzystanie cennych surowców.

W ramach projektu pilotażowego pierwsze stacje szybkiego ładowania zostaną zainstalowane już w pierwszym półroczu 2019 r. w siedzibie Volkswagen AG w Wolfsburgu i będą wspierać budowę infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w mieście. Produkcja seryjna pierwszych stacji szybkiego ładowania rozpocznie się w 2020 roku w zakładach Volkswagena w Hanowerze.

źródło: Volkswagen

Last modified on piątek, 08, marzec 2019 16:41
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie