Hyperloop to nowy środek transportu, który ma umożliwić przemieszczanie osób lub towaru z prędkością bliską prędkości dźwięku. Polska firma nazywa go koleją magnetyczną lub bardziej obrazowo - połączeniem pociągu i samolotu. Hyperloop ma umożliwić podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 minut
Innowacyjny projekt otrzymał właśnie 16,5 mln zł wsparcia z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zwyciężył także w kategorii Tradition & Modernity w organizowanym w ramach czwartej edycji European Start-up Days konkursie „Start-up Challenge”.
Hyperloop to technologia transportu przyszłości. Pociągi, które lewitując na poduszce magnetycznej, w przyszłości będą rozpędzać się niemal do prędkości dźwięku (ok. 1 tys. km/h).
Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Żmigrodzie koło Wrocławia powstanie testowy tor o długości 500 metrów. Środki zostaną wykorzystane do zbudowania stanowisk testowych, do badania napędu liniowego i lewitacji magnetycznej. Hyper Poland zapowiada, że "jako jedyna firma na świecie opracowała sposób na to, jak przystosować istniejące zwykłe tory kolejowe do potrzeb lewitujących, magnetycznych pojazdów".
To ważne, gdyż zanim na naszych torach pojawią się ultraszybkie pociągi, zostanie wykorzystana istniejąca już infrastruktura. Dzięki zamontowaniu specjalnego toru magnetycznego na torach pojazdy będą mogły osiągać prędkość do 300 km/h.
W kolejnych etapach start-up chce przykryć tory półokrągłą kopułą i obniżyć w niej ciśnienie powietrza, co pozwoli rozpędzać maszyny nawet do 600 km/h. A jeżeli projekt okaże się rentowny, hyperloop może doczekać się nawet osobnej infrastruktury.
W 2020 roku planowane są pierwsze projekty pilotażowe. Jednak jak podkreśla start-up transport pasażerski nie będzie możliwy w Europie przed 2030 rokiem.
źródło: businessinsider.com.pl
hyperpoland.com/pl