środa, 07, sierpień 2019 12:05

Najkrótsze połączenie lotnicze świata będzie też najbardziej ekologicznym (+ wideo)

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Westray i Papa Westray to część wspaniałego szkockiego archipelagu Orkady, na który składa się 70 wysp. Dla turystów jest to prawdziwa perełka z pięknymi, sielskimi widokami, jednak społeczność lokalna ma pewne trudności w poruszaniu się pomiędzy wyspami. Kilka razy dziennie pływa tam statek, jednak podróżowanie nim jest uciążliwe i zajmuje naprawdę dużo czasu. Władze lokalne muszą zapewnić swoim mieszkańcom efektywny transport, ale zamiast budować kosztowną przeprawę - most czy tunel - wolą subsydiować połączenie lotnicze między wyspami. Wszystkie loty na trasie Westray i Papa Westray są skomunikowane z innym połączeniem do oddalonego o 44 km Kirkwall - tam znajdują się sklepy, szkoły i szpitale.

Połączenie lotnicze funkcjonuje od 1967 roku i w ciągu 50 lat roku funkcjonowania przewiozło ponad milion osób. Dopiero niedawno tą niepozorną usługą zaczęły interesować się media z całego świata, czyniąc z niej atrakcję turystyczną. Ale na tym nie koniec szumu medialnego – operator połączenia, linia LongAir, od niedawna poluje na kolejny rekord. Firma chce uruchomić pierwszy komercyjny lot obsługiwany przez samolot elektryczny

Szef firmy, Jonathan Hinkles, zapowiada, że pierwszy komercyjny lot elektryczny prawdopodobnie wystartuje już w 2022 roku. Wadą pierwszych e-samolotów będzie z pewnością niewielki zasięg, jednak odległości między wyspami Orkadów są niewielkie, dlatego ta niedogodność nie powinna stanowić przeszkody. Najdłuższe połączenie na archipelagu z Kirkwall do North Ronaldsay trwa nie dłużej niż 20 minut – czytamy na portalu Economist.com. To zatem idealne miejsce, by rozpocząć testy.

Dziś bilet na lot kosztuje 17 funtów, czyli około 80 zł. Z połączenia korzystają wszyscy - pasażerami są między innymi studenci archeologii, którzy prowadzą regularne badania w jednym z wielu wykopalisk. Mieszkańcy Orkadów latają samolotem do pracy, inni wybierają samolot, by zrobić zakupy w Tesco w Kirkwall. - Latają z nami koty, psy, króliki, czasami przewozimy książki z miejscowej biblioteki. Najbardziej wzruszające są jednak transporty noworodków ze szpitala do domu - mówi w filmie dokumentalnym BBC Rebecca Simpson, pilot.

Orkady słyną ze swojego proekologicznego podejścia. Gmina generuje więcej energii wiatrowej niż jest w stanie zużyć, a nadwyżki sprzedaje do krajowej sieci. Rada miejska pracuje też nad wprowadzeniem promów napędzanych wodorem do 2021 roku. Bądźmy jednak szczerzy – wszyscy w głębi serca czekają na pierwszy e-samolot.

źródło: noizz.pl, aerotime.aero

Last modified on środa, 07, sierpień 2019 12:32

Related Video

Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie