poniedziałek, 14, październik 2019 13:51

Nobel 2019 z chemii za akumulatory litowo-jonowe

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Ogniwa litowo-jonowe to ogromny postęp naukowy - skomentował prof. Paweł Kulesza decyzję komitetu noblowskiego. Według niego tegoroczna nagroda ma zachęcić do dalszych intensywnych prac nad alternatywnymi źródłami energii

John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii - ogłosił w środę w Sztokholmie Komitet Noblowski. Badaczy doceniono za opracowanie lekkich i pojemnych akumulatorów litowo-jonowych (powszechnie nazywanych bateriami litowo-jonowymi).

Prof. Paweł Kulesza, elektrochemik z Uniwersytetu Warszawskiego przypomniał konferencji w Warszawie, że w pierwszych wersjach telefonów komórkowych stosowano ogniwa niklowo-wodorkowe, przez co "komórki" były zdecydowanie większe i cięższe. Zwrócił uwagę, że dziś zaś w smartfonach czy notebookach baterie są cieniutkie, mają sporą moc, pracować mogą nawet 8 godzin, a w dodatku mogą być bardzo wiele razy ładowane i rozładowywane. A to jest właśnie zasługa ogniw litowo-jonowych, nad którymi pracowali tegoroczni nobliści z chemii. Zdaniem badacza ich badania zmieniły nasze życie i jest to "ogromny postęp naukowy".

- Komitet noblowski chce zachęcić wszystkich do dalszych intensywnych prac nad alternatywnymi źródłami energii - ocenił badacz.

Nobliści - jak wyjaśnił chemik - pokazali trzy różne koncepcje, do dziś stosowane w produkcji ogniw litowo-jonowych. Zwrócił uwagę, że w ich obszarze od badań podstawowych do stosowanych była bardzo krótka droga.  - A w nauce się to rzadko zdarza. Komitet noblowski to docenił - dodał badacz z UW.

Prof. Kulesza wspomina, że jakiś czas temu - jako członek władz amerykańskiego Towarzystwa Elektrochemicznego, podpisywał dokument wspierający kandydaturę prof. Goodenougha do Nagrody Nobla. - Ale wtedy nikt się nie spodziewał się, że tę nagrodę dostanie. Na ogół za technologie nie dostaje się Nagrody Nobla - zaznaczył.

Pytany o to, jaki jest John Goodenough prywatnie, "Goodenough to bardzo silna osobowość (...). Jest powściągliwy w poglądach i solidny naukowo" - powiedział.

- To wyróżnienie dla całej grupy badaczy na świecie, w tym w Polsce, którzy pracują wokół tych zagadnień. W tym obszarze należy się spodziewać dalszego postępu - powiedział.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Last modified on poniedziałek, 14, październik 2019 14:21
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie