piątek, 29, listopad 2019 13:55

Co łączy suchy papier i sieć wysokiego napięcia?

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Okazuje się, że całkiem sporo. Otóż papier jest bardzo dobrym izolatorem w instalacjach wysokonapięciowych. Nad ulepszaniem wykorzystywanego do tego celu papieru marszczonego pracują wspólnie naukowcy Politechniki Śląskiej i centrum badawczego firmy ABB

Jednym z ważniejszych elementów instalacji elektrycznych są tzw. przepusty wysokonapięciowe. Są to elementy pozwalające doprowadzać w bezpieczny sposób, tzn. bez przeskoku iskry przez uziemioną barierę potencjału, wysokie napięcie do urządzeń elektrycznych. Wiele firm w Polsce poszukuje nowych rozwiązań na różnych etapach produkcji takich przepustów.

Naukowcy z Politechniki Śląskiej połączyli siły z centrum badawczym firmy Asea Brown Boveri (ABB) w Krakowie, ulepszając proces produkcji przepustów wysokonapięciowych z ... papieru. Oczywiście nie z całkiem zwykłego papieru, ale z papieru „marszczonego”, czyli z tzw. papieru crepe.

- Papier jest bardzo dobrym izolatorem w instalacjach wysokonapięciowych, pod warunkiem, że jest bardzo suchy – mówi prof. Andrzej J. Nowak z Politechniki Śląskiej. - Dodatkowo, powinien być w odpowiedni sposób impregnowany, np. żywicą. Pozwala to nadać przepustowi pożądany kształt, co też przedłuża jego trwałość – dodaje naukowiec.

Zarówno sam proces suszenia papieru, jak i jego impregnacja za pomocą żywicy poddawanej procesowi żelowania, to ważne tematy badawcze i wyzwanie dla inżynierów. Dlatego też w ramach współpracy centrum badawczego i uczelni powstały dwie prace doktorskie, których efekty zostały już wdrożone. Jedna z prac doktorskich dotyczyła badania metod suszenia papieru, z którego wykonywany jest przepust. Druga natomiast obejmowała badania procesów utwardzania materiałów kompozytowych, którymi wysuszony przepust jest impregnowany.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie