poniedziałek, 03, luty 2020 14:34

Jak zmniejszyć ryzyko blackoutu?

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej, wspólnie z kolegami z uczelni w Niemczech i Ukrainie, opracowali metodę miminalizowania zagrożenia blackoutem. Swoje ustalenia publikują w "Nature Communications", prestiżowym czasopiśmie naukowym

Kwestią elementarną dla prawidłowego funkcjonowania sieci energetycznej jest stabilność stanu synchronizacji w układzie. Desynchronizacja kilku, a nawet jednego elementu sieci, może prowadzić do niepożądanego zjawiska tzw. blackoutu.

Ta nagła i poważna awaria systemu elektroenergetycznego powoduje dłuższą przerwę w dostawie energii, której skutkiem jest m.in. wygaśnięcie oświetlenia na znacznym obszarze. Sieć traci swoją stabilność na skutek perturbacji, powstających np. w wyniku złych warunków atmosferycznych.

Aby zapobiec takim sytuacjom, stosuje się obecnie mechanizmy wymuszające synchronizację w sieci. Naukowcy z łódzkiej uczelni we współpracy ze specjalistami z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Skutkami Klimatu oraz z Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenko w Kijowie pokazali, że możliwe jest inne podejście do zagadnienia.

- Korzystając z narzędzi dynamiki nieliniowej znaleźliśmy sposób na dobranie jak najkorzystniejszych, pod kątem stabilności, parametrów sieci. Raz ustalone - powinny minimalizować ryzyko blackoutu. Wówczas, gdyby sieć została zaburzona, z dużym prawdopodobieństwem i tak nie istnieje inny stan, w którym sieć mogłaby się znaleźć. Tym samym sieć powróci do stanu synchronizacji. Do znalezienia odpowiednich parametrów - głównie tzw. rezystancji połączeń - użyliśmy metody stabilności pojedynczego węzła, która dobrze sprawdza się dla zaburzeń lokalnych - wyjaśniła jedna ze współautorek publikacji dr Patrycja Jaros z Politechniki Łódzkiej

Badania przeprowadzone zostały na dwóch modelach: na skandynawskiej sieci energetycznej oraz na teoretycznym układzie kołowym (naprzemiennie rozłożeni konsumenci i producenci prądu). Dla obydwu modeli otrzymano te same wyniki jakościowe.

Artykuł w Nature Communications, którego współautorami są prof. Tomasz Kapitaniak i dr Patrycja Jaros z Politechniki Łódzkiej ukazał się 30 stycznia.

źródło: naukawpolsce.pap.pl, foto: pulaski.pl

Last modified on poniedziałek, 03, luty 2020 16:52
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie