środa, 05, luty 2020 12:12

Lajkonik - tramwaj bez ... trakcji elektrycznej

Napisał Press Room
Rate this item
(0 głosów)

Do stolicy Małopolski trafił niskopodłogowy tramwaj Tango Lajkonik. Nowy skład będzie liczył 33,4 m długości i 2,4 m szerokości. Dzięki jeździe z baterii, możliwe będzie użytkowanie części krakowskich tras bez konieczności rozciągania sieci trakcyjnej, która tym samym nie naruszy krajobrazu Starego Miasta.

 

Jazdy testowe najnowszego tramwaju produkcji Stadler odbyły się jeszcze w styczniu, tramwaj wyjeżdżał na ulice Krakowa nocą.

Jest to pierwszy z pięćdziesięciu nowoczesnych pojazdów, które które trafią do Krakowa. Dostawy tramwajów mają zakończyć się w 2020 roku. Każdy z tramwajów zmieści 227 podróżnych, w tym 80 na miejscach siedzących.

Jedną z innowacji opracowanych przez Medcom dla tego pojazdu jest wysoce wydajny układ pracy z baterii, dzięki któremu tramwaje będą mogły przejechać nawet 3 km bez zasilania z trakcji. Na początek baterie zostaną zamontowane na dwóch pojazdach, ale pozostałe będą przystosowane do doposażenia ich w przyszłości. Dzięki jeździe z baterii, możliwe będzie użytkowanie części krakowskich tras bez konieczności rozciągania sieci trakcyjnej, która tym samym nie naruszy krajobrazu Starego Miasta.

Pierwsze pokładowe zasobniki energii opracowaliśmy w 2014 roku dla Siemensa, który dzięki temu rozwiązaniu przejechał aż 24 km bez zasilania z trakcji i tym samym pobił rekord Guinnessa dla najdłuższego przejazdu tramwaju zasilanego wyłącznie z baterii. To, co kiedyś było dla nas sporym wyzwaniem i ważnym eksperymentem, dzisiaj wprowadzamy do seryjnej produkcji w polskich tramwajach – mówi Paweł Choduń z firmy Medcom.

Każdy z tramwajów wyposażony zostanie również w system rekuperacji energii E -recycler produkcji Medcom, który pozwoli na ponowne wykorzystanie energii wytworzonej podczas hamowania pojazdu. W Polsce w E-recycler wyposażone są m.in. trolejbusy w Gdyni oraz tramwaje w Gdańsku.

źródło: transport-publiczny.pl

Last modified on środa, 05, luty 2020 14:32
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie