Pionierska technologia LafargeHolcim wykorzystuje specjalnie zaprojektowany beton w druku 3D do konstrukcji wież turbin wiatrowych nawet 2,5 raza wyższych niż obecnie stosowanych. Docelowo mogą one sięgać 150-200 m, wychwytywać silniejsze wiatry, a ich wydajność będzie większa o ⅓ od standardowych turbin. Produkcja betonowych elementów turbin może odbywać się bezpośrednio na placu budowy, co niweluje koszty ich transportu.
Projekt powstaje we współpracy z Cobod (działającym na rynku drukarek 3D) oraz GE Renewable Energy. Wydruk pierwszego prototypu w październiku 2019 r. zakończył się sukcesem.
Szukając sposobów na oszczędną budowę wyższych wież, wychwytujących silniejsze wiatry, trzej partnerzy chcą uzyskać większą produkcję energii odnawialnej z jednej turbiny. Wyższe wieże hybrydowe, sięgające nawet 200 metrów wysokości pozwolą wychwytywać silniejsze wiatry, co z kolei zwiększy wydajność turbin. Zazwyczaj turbina o mocy 5 MW umieszczona na wysokości 80 metrów wytwarza rocznie 15,1 GWh. Dla porównania taka sama turbina na wysokości 160 metrów generowałaby 20,2 GWh, czyli 33% więcej energii.
- Druk 3D elementów betonowych jest dla bardzo obiecującą technologią, ponieważ zwiększa zakres możliwości konstrukcyjnych. Lafarge jest zarówno użytkownikiem, jak i ambasadorem czystej energii, dlatego cieszymy się z udziału w tym przełomowym projekcie. Przyspieszy on dostęp do energii odnawialnej i wprowadzi automatyzację i elementy robotyzacji do inwestycji budowlanych i infrastrukturalnych - mówi Alessandro Tofani, Kierownik zespołu Strategii i Digitalizacji Lafarge w Polsce.
Przełomowa technologia druku 3D, połączona z kompetencjami i zasobami uczestników projektu pozwoli branży turbin wiatrowych obniżyć koszty i skrócić czas realizacji, oferując korzyści dla klientów oraz redukując ślad CO2 procesu produkcji energii.
źródło: kierunekenergetyka.pl, informacje prasowe