Ochrona urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym przed przepięciami o częstotliwości sieciowej

Dyskusje i komentarze do szkoleń oraz publikacji technicznych zamieszczonych na stronach naszego serwisu.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Kontakt:

Ochrona urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym przed przepięciami o częstotliwości sieciowej

Post autor: EnergoTools » ndz maja 05, 2019 16:31

Przepięciem w instalacji elektrycznej nazwiemy każdy chwilowy wzrost napięcia powyżej poziomu najwyższego napięcia roboczego określonego normami lub innymi przepisami. Jako że są to z natury zdarzenia losowe i raczej rzadkie, to traktowane są głównie w ujęciu statystycznym.[1]

Czytaj cały artykuł...
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » ndz maja 05, 2019 17:58

Zagrożenie dla czułych urządzeń elektronicznych mogą również stanowić łączeniowe stany przejściowe które związane są z:
zjawiskami łączeniowymi w głównych systemach zasilania, na przykład takimi jakie występują podczas łączenia baterii kondensatorów;
wykonywaniem łączeń o mniejszym znaczeniu blisko aparatury lub ze zmianami obciążenia w elektroenergetycznej sieci rozdzielczej;
obwodami rezonansowymi dołączonymi do takich elementów łączeniowych jak tyrystory;
różnymi zakłóceniami w systemie, takimi jak zwarcia i wyładowania łukowe do uziemienia instalacji.

Tyle z art. K. Wincencika

Teraz z życia:
Wezwany zostałem do awarii, lampy uliczne oświetlające zakład przestały świecić.
Jakieś zwarcie na linii kabla zasilające pierwszą lampę. Widzę ziemię świeżo kopaną w okolicy zewnętrznej rozdzielnicy, pytam co tam było robione, jakiś czas temu ktoś w okolicy kabla coś grzebał, ale zaznaczają, lampy świeciły do czasu jak elektrykowi nie wpadł klucz do rozdzielni pod napięciem. Zrobił zwarcie i powstało przepięcie, bezpieczniki zadziałały.

Niestety kabel został uszkodzony, bo jak wcześniej podałem ktoś grzebał w okolicy kabla i szpadlem lekko jego uszkodził. Zwiększone napięcie w chwili przepięcia przebiło nadwyrężoną izolację.

Temu elektrykowi już nie pozwolili dalej grzebać w tej rozdzielnicy i tak się mu udało.
STANCA

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » ndz maja 05, 2019 20:27

STANCA pisze:
ndz maja 05, 2019 17:58
Niestety kabel został uszkodzony, bo jak wcześniej podałem ktoś grzebał w okolicy kabla i szpadlem lekko jego uszkodził. Zwiększone napięcie w chwili przepięcia przebiło nadwyrężoną izolację.
Tylko co ta awaria ma do reklamowanych w niej urządzeń firmy Dehn. Nawet gdyby nic się nie wydarzyło to uszkodzona żyła i tak by się upaliła z naturalnych powodów.

ODPOWIEDZ