Aby uniknąć błędów już na starcie...

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
igor.czapagajew
Rozmówca
Rozmówca

Aby uniknąć błędów już na starcie...

Post autor: igor.czapagajew » pn sie 26, 2013 15:40

Szanowni Koledzy

Zwracam się do Was z następującym pytaniem:jak od początku poprawnie zabrać się do pracy-wymiana instalacji elektrycznej-lub jej części, modernizacja (dom jednorodzinny-własny;mieszkanie w bloku wielorodzinnym) tak aby wszystko "grało" zgodnie z obowiązującymi przepisami? Chodzi mi o to czy: musi być jakiś projekt czy mogę samemu taki stworzyć "na miejscu"-na życzenie klienta lub wg własnej wygody? Rozmieszczenie gniazd, opraw,urządzeń-myślę że wiadomo o co chodzi.

Oczywiście z zachowaniem obowiązujących przepisów!

Czy jeżeli posiadam świadectwo kwalifikacji E 1kV obsługa konserwacja remont montaż w punktach 2,7,10 to czy po wykonaniu swojej pracy musi mi to ktoś odebrać? Domyślam się że osoba z uprawnieniami D ale wolę zapytać dla jasności.Co po skończonej pracy jeszcze powinienem zrobić,oraz gdzie moja praca powinna się zakończyć. Uprawnień pomiarowych nie posiadam jak i moja wiedza na ten temat jest praktycznie żadna więc nawet bym się za to nie zabierał.

Poza tym odpowiedzi w tym wątku mogły by stanowić swojego rodzaju ściągę (akurat w pozytywnym znaczeniu) dla tych którzy chcieli by założyć swoja działalność i do tego robić wszystko z głową i zgodnie z prawem mając na uwadze życie i zdrowie ludzkie (kilka lat temu wywinąłem się grabarzowi spod łopaty-porażenie prądem na budowie więc jestem szczególnie uczulony w tym temacie).

Z góry dziękuje za wskazówki i odpowiedzi. Jeżeli umieściłem temat w złym dziale,proszę o przeniesienie.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Macriper
Rozmówca
Rozmówca

Re: Aby uniknąć błędów już na starcie...

Post autor: Macriper » sob lut 08, 2014 14:25

Witam
Jeżeli chcesz działać zgodnie z literą prawa to na wymianę całej instalacji potrzebny jest projekt. Przepisy się zmieniają, kiedyś nie było obowiązku stosowania trzech przewodów, wyłączników różnicowych itp. Natomiast na przeniesienie gniazdka czy wyłącznika nie jest potrzebny projekt. Po wykonaniu instalacji robi się pomiary. A następnie osoba z Dozoru sprawdza wykonanie oraz wyniki pomiarów. Tak w skrócie się to powinno odbywać.Poza tym to muszą być różne osoby, tzn osoba która wykonuje instalacje nie może sobie jej odebrać.

Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Sylwester » sob lut 08, 2014 15:43

Poza tym to muszą być różne osoby, tzn osoba która wykonuje instalacje nie może sobie jej odebrać.
A dlaczego ?

jasio12
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: jasio12 » czw kwie 16, 2015 20:56

Byś nie mógł wpisać czego chcesz. To proste, ty wykonujesz a kto inny sprawdza by wyłapać twoje ewentualne błędy. :D

PyRaS
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: PyRaS » pn maja 09, 2016 21:41

jasio12 pisze:Byś nie mógł wpisać czego chcesz. To proste, ty wykonujesz a kto inny sprawdza by wyłapać twoje ewentualne błędy. :D
A mógłbyś podać norme lub rozporządzenie w którym to wyczytałeś bo chyba nie do końca masz racj.

\edit
Sorry za trupa. Daty postów nie doczytałem

ODPOWIEDZ