Ochrona odgromowa sieci komputerowych.

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Gerard

Ochrona odgromowa sieci komputerowych.

Post autor: Gerard » pt kwie 11, 2003 6:47

Jak szybko i tanio zbudować efektywną i niezawodną sieć komputerową? Postaram się krótko odpowiedzieć na to pytanie na przykładzie zaobserwowanym w jednej z reprezentacyjnych placówek Służby Zdrowia w moim mieście. Rozwiązanie jest sprawdzone, bo funkcjonuje już lat kilkanaście i wszyscy się już przyzwyczaili. Więc tak: zamiast kupować zagraniczne badziewie sieciowe stosujemy dedykowany sieciowy system operacyjny, obsługujący sieć na kartach RS232, wszystko produkcji krajowej. Serwer umieszczamy w pokoiku na poddaszu, skąd po wykuciu 1 otworu wyprowadzamy kabelki na dach. Dach jest wyposażony w solidną sieć odgromową, co znakomicie zabezpieczy nasze kabelki od wszelkich niespodzianek - po prostu wiążemy je do wsporników dachowych poniżej drutu odgromowego, i tak dochodzimy do wylotów szybów wentylacyjnych. Teraz już jesteśmy w domu - szybem w dół, i przez kratkę wentylacyjną wprost do "kompa" na biurku Pani Rejestratorki lub Pana Doktora. Acha - słyszeliśmy gdzieś, że należałoby w takich przypadkach uporządkować instalację elektryczną. Więc prosimy Pana Konserwatora, by w miarę możliwości powymieniał stare gniazdka na takie "z bolcem", i już będziemy w zgodzie z najnowszymi trendami.
Wieloletnie doświadczenia z eksploatacji sieci wykazują jak kluczową rolę dla niezawodnego jej funkcjonowania ma ochrona odgromowa. POMIMO bowiem tak doskonałego zabezpieczenia przewodami odgromowymi WCIĄŻ większość kart sieciowych a nawet całych komputerów przestaje działać po każdej większej burzy, nawet niekoniecznie zakończonej bezpośrednim trafieniem. A co by było gdyby tej ochrony nie zapewniono? Strach pomyśleć ...
Acha - myślą Koledzy, że mieszkam na południu Mongolii ? Bynajmniej. Moje miasto znajduje się na trasie Autostrady Nowych Technologii Kraków-Wrocław, a jego mieszkańcy swój najwyższy podziw dla najnowszych cudów techniki zwykli wyrażać głośnym okrzykiem: PIERRONIE ! (proszę nie korygować).
Pozdrawiam i dziękuję za uwagę!
A na marginesie - czy tego typu instalacje nie powinny zwrócić uwagi Inspektora Nadzoru obiektu branży elektrycznej ?Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie
 

MB

Re: Ochrona odgromowa sieci komputerowych.

Post autor: MB » pt kwie 11, 2003 20:42

Nie powinny zwracać jego uwagi bo "czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal". Po kiego grzyba ma się facet denerwować. Lepiej niech tego nie widzi.
Co do ochrony odgromowej, czy raczej przepięciowej. Widocznie stosunek jakości do ceny, niezawodności do kosztów napraw, nakładów na inwestycję do nakładów na eksploatację jest dla inwestora satysfakcjonujący.
A swoją drogą podejrzewam że bezpośrednie uderzenie pioruna powinno skończyć się zespawaniem skrętek sieci komputerowej z kanałami wentylacyjnymi. Do uszkadzania kart sieciowych wystarczą przepięcia indukujące się w takiej "antenie".

Bartosz

Re: Ochrona odgromowa sieci komputerowych.

Post autor: Bartosz » sob kwie 19, 2003 11:25

Moim zdaniem najlepszą ochroną dla siecie komputerowej są warystory np. wyprodukowane przez Relpol w Żarach. Co koledzy na to??????

PlumpiJR

Re: Ochrona odgromowa sieci komputerowych.

Post autor: PlumpiJR » śr maja 07, 2003 14:03

Witam!

> Moim zdaniem najlepszą ochroną dla siecie komputerowej są
> warystory np. wyprodukowane przez Relpol w Żarach.
> Co koledzy na to??????

Niestety warystory do tych celów się nie nadają, ponieważ mają zbyt duże pojemności, które powodują, że sygnał w przewodach zwierany jest do uziemienia poprzez pojemność warystorów.
Jedynym sesnsownym rozwiązaniem jest użycie odpowiednich transili i to jeszcze tych o małej pojemności poniżej 100pF.
Dodatkowa pasożytnicza pojemniść dla kabla sieciowego, która jeszcze nie powoduje utraty sygnału wynosi ok. 200-400pF. Należy wziąć pod uwagę to, że każdy kabel sieciowy posiada swoją pojemność pasożytniczą i jest ona tym większa, im dłuższy kabel. Zatem jeżeli używamy dość długich kabli nie możemy używać zbyt dużych dodatkowych pojemności pasożytniczych.
Oprócz transili należy dodatkowo wprowadzić oporność przed takim transilem, ponieważ w chwili wyładowania mogą kablem płynąć prądy o dość dużych wartościach dochodzących kilkudziesięciu amperów. Dzięki tym rezystorom większość energii zostanie wydzielonej na nich, a nie na złączu transila.
Wartość tych rezystorów to ok. 5-10 Ohmów. Najlepiej jest zastosować po jednym rezystorze o wartości 5 Ohm na każdym czynnym przewodzie (4 szt.). Pozostałe przewody można połączyć z uziemieniem.

Pozdrawiam
Jacek "Plumpi"
Usuń iksa z adresu - zabezpieczenie antyspamowe

Vacek

Re: Ochrona odgromowa sieci komputerowych.

Post autor: Vacek » wt lip 01, 2003 23:46

Wszystkie te problemy wynikają z małej wyobraźni konstruktorów urządzeń elektronicznych. Gdyby choć częściowo przyjmowali do wiadomości fakt, że w rozległych instalacjach elektrycznych trudno zapanować nad menażerią błądzących prądów, napięć, przepięć. To wypuszczaliby na rynek aktywne urządzenia sieciowe wyłącznie z separowanymi we/wy np. z porządną optoizolacją o wytrzymałości udarowej np 4kV. Wówczas nawet niechlujnie wykonana instalacja byłaby odporna na przepięcia indukowane.

Zbyszek D

Re: Ochrona odgromowa sieci komputerowych.

Post autor: Zbyszek D » czw lip 03, 2003 9:41

Co się czepiacie FACETA ma utrzymanie do ŚMIERCI.

rel

Re: Ochrona odgromowa sieci komputerowych.

Post autor: rel » pt lip 04, 2003 9:57

Ochrona odgromowa sieci komputerowej wyprowadzona na dach. Światły dyrektor zatwierdzi przepisy eksploatacji urzadzeń elektroenergetycznych obiektu . I jego nie wsadzą, a konserwator będzie się tłumaczył. Nie podskoczy się , bo zwolnią z pracy!

ODPOWIEDZ