Rozdział przewodu PEN na PE i N

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
miki16_2005
Rozmówca
Rozmówca

Rozdział przewodu PEN na PE i N

Post autor: miki16_2005 » pn mar 27, 2017 7:54

Witam serdecznie,

Dokonywałem ostatnio wizji lokalnej odnośnie wykonania prac elektrycznych. Chodzi mi o poprawny rozdział przewodu PEN na PE i N, mogę to zrobić w złączu lub rozdzielnicy głównej.
Natomiast od rozdzielnicy głównej wychodzą następne kable (4x35mm2, 4x16mm2 i 4x16mm2), które będą zasilać następne rozdzielnie oddziałowe. Jak poprawnie dokonać rozdziału przewodu PEN, do jakiego układu zasilania się odnieść?
Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi

Pozdrawiam

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Re: Rozdział przewodu PEN na PE i N

Post autor: electrics » pn mar 27, 2017 8:09

Jak byś jeszcze raz przeczytał ze zrozumieniem to co napisałeś, to tam jest odpowiedź, chociaż nieco zakamuflowana...

miki16_2005
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: miki16_2005 » pn mar 27, 2017 8:18

ok, dzięki

chodzi mi o to że plac gospodarstwa jest zabezpieczony poprzez główny wyłącznik kompaktowy 160A (rozdzielnia główna) i zasila pozostałe rozdzielnie oddziałowe (czy w tych rozdzielniach można dokonywać również rozdziału przewodu PEN na PE i N, jeśli rozdział już był dokonany w rozdzielni głównej). Rozdzielnie oddziałowe są zasilane kablami 4 żyłowymi (poprzednik takie ułożył).
Rozważam układ TN-C-S i TT...

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » pn mar 27, 2017 8:59

Ok. Jeśli masz tam układ TN-C, to zasilania poprowadź w TN-C I zrób rozdział w każdej rozdzielnicy osobno. Tak będzie o wiele prościej.

JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: JacekH07 » wt mar 28, 2017 19:50

Witam. Najpierw trzeba w ZE dowiedzieć się jaki jedt układ sieci zasilającej. Bez tego ani rusz! A jak sieć zasilająca będzie w układzie TT to nie ma możliwości rozdziału. Poza tym budynki mogą być zasilane jako wyspy TT.
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

ODPOWIEDZ