SZR

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Sylwester

Re: SZR

Post autor: Sylwester » śr maja 28, 2003 17:46

Witam
Dziękuję Koledze Adamowi i Stachowi za materiały o SZR . Na pewno je wykorzystam .
Sylwester

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

SAJM

Re: SZR

Post autor: SAJM » wt lip 08, 2003 7:49

Generalnie układ SZR (podwójny) służy do przełączenia zasilania ze źródła podstawowego (brak napięcia lub gdy napięcie nie spełnia określonych wymagań) na zasilanie ze źródła rezerwowego. W przypadku pojawienia się zasilania podstawowego układ SZR z powrotem przełącza na źródo podstawowe. Są również SZR potrójne (rzadko stosowane), które umożliwiają wzajemną rezerwację obu źródeł tj. odbiory są podzielone na dwie sekcje zasilane z dwu żródeł, połączone sprzęgłem, załączanym w przypadku braku zasilania z jednego źródła. Wiecej informacji w katalogu gotowych SZR np. firmy Moeller.
Prawdą jest, że zainstalowanie układu SZR wymaga zgodnienia w ZE tj. sprawdzenia przez ZE czy są odpowiednie blokady (elektryczna lub/i mechaniczna) zabezpieczające przed możliwością jednoczesnego podania napięcia z różnych żródeł np. dwu stacji. Gdyby nie było tego zabezpieczenia, to mogło by się zdażyć, że osoby wykonujace czynności eksploatacyjne wymagające odłączenia zasilania zostały by porażone prądem elektrycznym, gdyż nieświadome zasilania dwustronnego odłączyły by tylko źródło podstawowe.
Nie wydaje mi się, żeby zastosowany przez pana układ SZR przełączany automatycznie (a więc bezobsługowy) wymagał instrukcji obsługi uzgodnionej z ZE (wszystkie czynności są wykonane przez układ autoamtyki, pracujący mechanicznie - przekaźniki lub programowo - sterownik), zgodnie z zadanym programem łączeń) I ten program wymaga jedynie uzgodnienia. Nie wiem co jest powodem żądania przez inwestora zastosowania równomiernego rozłożenia obciązenia na oba źródła, ale Inwestor powinien mieć świadomość, że musi zamówić potrzebną energeię elektryczą razy 2 i za tyle zpłacić (w uproszczeniu). Napisałem w uproszczeniu, bo za zasilanie podstawowe opłata jest określona stawką ZE, natomiast opłata za zasilanie rezerwowe jest równa rzeczywistemu kosztowi budowy drugiego przyłącza.
Jeżeli zastosował pan SZR przełączny ręcznie (posiadający odpowiednie blokady) to również mymaga on tylko sprawdzenia. Owszem jest konieczna taka instrukcja w przypadku, gdy jednym ze źródeł jest agregat prądotwórczy stacjonarny (obsługowy), gdzie osoba przeszkolona i posiadająca odpowiednie uprawnienia powinna ręcznie dokonać pewną sekwencję czynności w odpowiedniej kolejności (głównie chodzi o czynności łączeniowe), których brak zachowania może powodować zagrożenie życia i mienia.
Moim zdaniem wymaganie uzgodnienia instrukcji obsługi SZR jest niczym innym, jak próbą wyłudzenia łapówki.

ODPOWIEDZ