Uziemienie słupka stalowego z lampą i kamerą

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Daniel

Uziemienie słupka stalowego z lampą i kamerą

Post autor: Daniel » czw cze 19, 2003 22:18

Witam.

Mam pewien problem. Otóż postawiłem sobie przed domem słup (stalowy), na którym chcę zainstalować dwie lampy halogenowe i kamerę.

Zważywszy jednak na ostatnią burzę, kiedy to uderzenie pioruna w słup (drewniany) stojący 5 metrów od domu, na którym założona była część starej, odłączonej instalacji elektrycznej spowodowało "popalenie" połowy elektroniki mam zamiar uzyskać jakichś dodatkowych informacji. Chodzi mi o uziemienie tego stalowego słupa. Ma on wysokość (nad ziemią) 4,5 metra.

W ziemię wkopany jest na ok. 1,5 metra i zabetonowany. W jaki najprostrzy lecz skuteczny sposób można taki słup uziemić? Nadmienię, że grunt jest strasznie zaśmiecony gruzem i ewentualne głębokie wykopy będą uciążliwe. Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Solidne mierniki w najlepszej cenie

MB

Re: Uziemienie

Post autor: MB » pt cze 20, 2003 17:45

Uziemienie słupa nic nie zmieni. Jak piorun go strzeli to i tak popali żyrandole i kamerę.

Edward Wójcik

Post autor: Edward Wójcik » pt cze 20, 2003 18:21

Witam!
-Podoba mi się wypowiedź Kol. MB.
-Kol. Daniel stawiając słup sam sobie stworzył poważne zagrożenie.
-Konstrukcje stalowe zabetonowane w ziemi uziemia się bednarką pomijając beton.
-Tworzy się uziom poziomy (płaski).
Proponuję normę: PN-IEC 61024-1:2001. Ochrona odgromowa obiektów budowlanych.
-Pozdrawiam!
-EDI

Jan

Post autor: Jan » sob cze 21, 2003 16:51

Witam
Rezystancja uziemienia słupa poniżej 10omów.Temat ochrony
przeciwprzepięciowej kamer telewizyjnych zewnętrznych był
opisany w EI.Jeśli czas mi pozwoli, odszukam i prześlę.

ODPOWIEDZ