Elektrownie słoneczne i wiatrowe do 100 kW

Dyskusje o źródłach wytwarzających energię elektryczną poprzez przetwarzanie energii wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu itp.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piotrp
Rozmówca
Rozmówca

Elektrownie słoneczne i wiatrowe do 100 kW

Post autor: piotrp » ndz maja 05, 2013 9:55

Witam
Czy któryś z kolegów posiada, czy może otrzymać dane odnośnie produkcji energii elektrycznej z elektrowni słonecznych oraz turbin wiatrowych.

Interesują mnie elektrownie o mocy do 100 kW (przyłączone do sieci 15kV), oraz na domki jednorodzinne o mocach 10 do 20kW (przyłączone do sieci 0,4kV).
Przedstawiane dane przez sprzedawców tych elektrowni są jak dla mnie przewymiarowane, ale być może się mylę.

Oto przykład:
Elektrownia słoneczna 10kW (10080Wp) ma rocznie wyprodukować 9 850 kWh energii ?! Co powiedzmy przy obecnej cenie za kWh 0,62 zł daje nam „uzysk” 6 107 zł. Cena zakupu takiego kompletu to ok. 45 tyś. co daje „zwrot” na poziomie 7 lat.

Moje obliczenia są takie:
Moc paneli 10 kWp x sprawność 15% = 1,5 kW x 1579 godzin „świecenia słońca” w roku = 2 368,5 kWh i jest cztero krotnie mniejsze niż podane przez producenta, a zatem i zwrot jest po 30 latach.
Pozdrawiam Piotrek

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Prorektor
Rozmówca
Rozmówca

Re: Elektrownie słoneczne i wiatrowe do 100 kW

Post autor: Prorektor » pn maja 06, 2013 22:38

Witam.
piotrp pisze:
Oto przykład:
Elektrownia słoneczna 10kW (10080Wp) ma rocznie wyprodukować 9 850 kWh energii ?! Co powiedzmy przy obecnej cenie za kWh 0,62 zł daje nam „uzysk” 6 107 zł. Cena zakupu takiego kompletu to ok. 45 tyś. co daje „zwrot” na poziomie 7 lat.

Moje obliczenia są takie:
Moc paneli 10 kWp x sprawność 15% = 1,5 kW x 1579 godzin „świecenia słońca” w roku = 2 368,5 kWh i jest cztero krotnie mniejsze niż podane przez producenta, a zatem i zwrot jest po 30 latach.
Obliczenia kolegi są bliższe prawdy to oczywiste Polska to nie Maroko, Algieria, Tunezja, Libia, Egipt, itd. państwo położone na terenie Sahary. Nie jesteśmy nawet w średnim paśmie nasłonecznienia:
nasłonecznienie w europie.png
http://1.bp.blogspot.com/-eXFADRTxmx0/Tl_WwB192BI/AAAAAAAAAgU/oDML-q2oXyM/s1600/nas%25C5%2582onecznienie+w+europie.png
nasłonecznienie w europie.png (704.43 KiB) Przejrzano 4112 razy
a z stąd wynika główny problem.
Sprzedawcy jak to sprzedawcy chcą zrobić interes i posługują się zakłamaną reklamą , która jak wiadomo jest dźwignią handlu.

mmiodek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: mmiodek » pn gru 07, 2015 11:38

Fakt, że informacje czerpałem ze stron producentów czy wytwórców instalacji solarnych ale podobno w Hiszpanii uzyskuje się 1,3 mln. kWh rocznie z elektrowni słonecznej o mocy 1MWp natomiast u nas około 1 mln. tłumaczone to było dość dużym uzyskiem mocy ze światła rozproszonego. Dla mnie problem jest raczej z przychodami z elektrowni słonecznej. Firmy piszą i dwóch drogach finansowania: sprzedaży energii do ZE i o sprzedaży zielonych certyfikatów na giełdzie. Cena sprzedanej energii to ok. 18 gr. za kWh (liczona jest energia bez strat na transformatorze i be potrzeb własnych) a należy ją jeszcze pomniejszyć przy dużych obiektach o koszty bilansowania naliczane przez ZE. Zielone certyfikaty bywają liczone jako 70% przychodu, ale sprawdziłem że aktualna cena na giełdzie to około 10 gr. za kWh. Tymczasem niektórzy podają że można uzyskać około 1 zł. za kWh powołując się na projekt ustawy o OZE. I tu pytam - czego nie wiemy? skąd ta złotówka? Czy są jeszcze jakieś dopłaty? Bo przy sprzedaży za 28 gr. za kWh to zwrot inwestycji na pewno będzie długi. Natomiast przy cenie 1 zł. za kWh może miałoby to sens.
Pozdrawiam - Mirosław Miodek

pedrotto
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: pedrotto » czw gru 10, 2015 17:46

Witam,

obliczenia kolegi dotyczące instalacji są nie do końca poprawne, prawdą jest że instalacja o mocy 10kW jest w stanie w ciągu roku wyprodukować 9850 kWh energii. Niestety nie jesteśmy w stanie sprzedać tej energii po tych samych cenach po jakich ją kupujemy. Obecnie jest to możliwe za 100% ceny energii elektrycznej z rynku hurtowego wynoszącej 0,17 zł/kWh. Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii od 01.01.2016r. mają wejść taryfy gwarantowane które pozwolą na sprzedaż energii po cenach dla instalacji o mocy 0-3kW -> 0,75 zł/kWh i 3-10kW -> 0,65 zł/kWh. Natomiast taryfy jeszcze nie funkcjonują do 01.01.2016r. może się jeszcze wszystko zmienić:)

Zgodnie z mapą nasz zasób energii słonecznej wynosi w granicach 1000 kWh/m2/rok. Natomiast jeśli chodzi o sprawność paneli to waha się ona miedzy 10-18% w zależności od typu panela i jest ona już uwzględniona w mocy instalacji. Przy instalacji o mocy 10kW na dachu trzeba zmieścić 40 paneli o mocy 250W każdy i każdy o powierzchni 1,6m2 czyli w sumie powierzchnia paneli wynosi 64 m2 do których w ciągu roku zgodnie z powyższym dociera 64 000 kWh energii a my jesteśmy w stanie z tego pozyskać jedynie 9850 kWh właśnie około 15%. Jeśli sprawność paneli byłaby większa to można byłoby użyć mniejszej ilości paneli dla osiągnięcia tej samej mocy co się dzieje z roku na rok. Pierwsze panele o tych samych wymiarach miały moc wynoszącą zaledwie 100W.

ocelotl
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: ocelotl » wt gru 15, 2015 17:26

Mała poprawka: już wiadomo, że taryfy gwarantowane nie wejdą od nowego roku... jest szansa, że pojawią się od 01.07.2016 -> ale to na razie kwestia pobożnych życzeń...

Dla małych inwestycji pewnym rozwiązaniem optującym za opłacalnością fotowoltaiki jest rozliczenie półroczne z zakładem energetycznym, gdzie zarabiamy na oszczędzaniu energii przez siebie zużytej, a sieć robi jako akumulator...

ODPOWIEDZ